Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bombový útok na Vietnamku. Nejspíš šlo o peníze, tvrdí policie

Česko

  18:13
PRAHA - Policie se ohledně bombového atentátu na Vietnamku v Horních Měcholupech kloní k verzi, že šlo o „ekonomické zájmy jednotlivce“. Proč ale k útoku došlo nechtějí říct, nebo to nevědí stejně jako lidé bydlící poblíž místa tragédie. Nejčastěji se skloňuje vzájemné vyřizování účtů ve vietnamské komunitě. Ta přitom byla pro obyvatele Milánské ulice v Praze téměř neviditelnou.

Ve voze Škoda Octavia v pražských Horních Měcholupech vybuchla bomba. Policisté ohledávají místo činu. foto: Reprofoto

“Všechno zatím nasvědčuje, že motivem byly ekonomické zájmy jednotlivce,“ prozradil serveru Lidovky.cz mluvčí pražských policistů Jan Daněk. Zda ale šlo například o vymáhání dluhu, vyšetřovatelé neupřesnili.

Bombový útok v Horních Měcholupech přičítají Vietnamci narkomafii

Zraněná Vietnamka, žijící na sídlišti v Milánské ulici, se podle všeho angažovala v nehtových studiích. Těch je kousek od místa výbuchu několik. Zkrášlovací salon Nails City, s několika dalšími pobočkami po Praze, je už od roku 2012 nečinný. „Tato provozovna je z technických důvodů dočasně uzavřena,“ píše se na tabuli vyvěšené na dveřích.

Server Lidovky.cz se pokusil dovolat majiteli studia jménem Bich Nguyen Van, jestli o případu neví nějaké podrobnosti. „Máte špatné číslo,“ řekl muž lámanou češtinou. Poté téměř ihned zavěsil. Po opětovném volání byl telefon nedostupný.

V dalším nehtovém studiu o motivech výbuchu také nic nevědí. „Nic nevím,“ opakuje stále dokola s vřelým úsměvem Vietnamka ve středním věku. Nic netuší ani její zákaznice.

Ve voze Škoda Octavia v pražských Horních Měcholupech vybuchla bomba. Policisté...
Ve voze Škoda Octavia v pražských Horních Měcholupech vybuchla bomba. Policisté...

Všichni dotázaní poblíž místa „atentántu“ se shodují, že s vietnamskou komunitou doteď žádné problémy nebyly. „Vím, že pracovala v nehtovém studiu, ale jak se jmenovala a vypadala opravdu netuším,“ popsala důchodkyně z místa venčící psa.

Prodavačka Michala v prodejně s oblečením si zase postěžovala, že kvůli policejním manévrům nepřišli téměř žádní zákazníci. „Lidé to tu v ten den výbuchu hodně řešili, ale teď už je jim to celkem jedno,“ podělila se o zkušenosti.

Zraněnou Vietnamku odvezli po nehodě do vinohradské nemocnice. Personál však nemůže o jejím stavu sdělit podrobnosti. „Můžeme potvrdit, že pacientka je stále hospitalizována. Jelikož ale nemáme svolení, tak nemůžeme poskytovat žádné informace o jejím stavu,“ řekl mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek.

Chybí odpovědi

Policie pracuje i s motivem, že do případu mohla být zapojená i vietnamská narkomafie. „Jsme ve spojení s kolegy z krajského ředitelství Praha, kteří to mají na starosti. Bohužel vám to nemohu okomentovat,“ řekl pro server Lidovky.cz šéf protidrogového Jakub Frydrych.

Jak už popsal server Lidovky.cz bomba byla vytvořena ze snadno dostupných surovin a nebyla větší než hrnek na kafe (více ZDE). Nástražné zařízení žena ve stříbrné oktávii aktivovala mechanicky - k tomu mohlo dojít například při zmáčknutí pedálu. Výbuch Vietnamce poté způsobil vážná zranění a těžké popáleniny.

Autor: