Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Bratři by mohli týrat i své děti

Česko

  14:28
BRNO - Týraní chlapci z kuřimské kauzy, Ondřej a Jakub, by se mohli v budoucnu stejně chovat i ke svým dětem. V posudku na chlapce, který zazněl na jednání Krajského soudu v Brně, to uvedl psychiatr Viktor Hartoš.

Obžalovaná Klára Mauerová (vpravo) hovoří se svou advokátkou u brněnského krajského soudu. foto: Igor ŠefrČTK

Děti byly podle obžaloby mučeny svou matkou Klárou Mauerovou, tetou Kateřinou a dalšími čtyřmi lidmi. Části obžalovaných hrozí až osm let vězení, některým ale až 12 let.

Uvozovky dolníChlapci by mohli ohrozit náboženský záměr a museli být pravděpodobně vychováni tak, aby ho neohrožovaliUvozovky horní

Ondřej a Jakub byli podle obžaloby zavíráni v různých místnostech, dokonce v klecích. Museli plnit různé úkoly a byli trestáni za jejich nesplnění. Obžaloba dokonce tvrdí, že jednomu z dětí vyřízli tyrani kus kůže z hýždě.

Chlapci mohou opakovat stejný model chování vůči svým dětem, stojí v posudku. Hartoš také upozornil na to, že trauma bude chlapce ovlivňovat po celý život a bude mít vliv na jejich partnerský život a chování vůbec.

Bratři teď podle něj potřebují intenzivní psychoterapeutickou péči, jinak hrozí sekundární viktimizace obou postižených, tedy jejich druhotné zraňování a vystavování nadbytečné psychické zátěži.

Soudní jednání se dnes pro veřejnost otevřelo až po 13:00. Dopoledne si účastníci prohlédli tříhodinové video nalezené v domě Kláry Mauerové. Kazeta je označena jako "Pohádky ovčí babičky".

Přísedící a někteří obhájci se k materiálu, který viděli, nechtěli vyjadřovat. Obhájce Barbory Škrlové Richard Novák uvedl, že se místy od obrazovky odvracel, protože mu to "nedělalo dobře". 

Ondřej a Jakub mohli být týráni také proto, aby nezhatili nadpozemskou úlohu Barbory Škrlové. U jednání to potvrdil religionista Zdeněk Vojtíšek. Podle něj měla Škrlová náboženské poslání, jejím úkolem mohlo být ohlášení konce světa. "Chlapci by mohli ohrozit náboženský záměr a museli být pravděpodobně vychováni tak, aby ho neohrožovali," uvedl Vojtíšek.

"Zdálo se mně, že Škrlová v některých částech trestního spisu tuto možnost také naznačovala," doplnil odoborník na náboženství. Podle něj je nepochybné, že skupina kolem Škrlové patří k odštěpeným alternativám Hnutí grálu. "Tato skupina přináší poselství s kosmickou světovou platností, které by mohlo být poselstvím konce věků," uvedl.

Týrání dětí mají podle obžaloby na svědomí nejen teta dětí Kateřina Mauerová a Hana Bašová ale i další čtyři lidé, mezi nimi matka hochů Klára Mauerová a právě i Škrlová. Ta nařčení odmítá a tvrdí, že byla sama týrána a sexuálně zneužívána. Podle posudků je přitom panna. Části z nich hrozí maximálně osm let vězení, někteří by mohli dostat až 12 let.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!