Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

On rozdával příkazy, obvinil lihový boss Březina svého spolupracovníka

Česko

  12:12
OLOMOUC - Zlínský podnikatel Radek Březina obvinil před soudem ze zásadního podílu na trestné činnosti takzvané lihové mafie svého tehdejšího spolupracovníka Lubomíra Kaláče. Ten podle něj vydával příkazy a měl tajné sklady na starosti. Kaláčův obhájce to označil za mstu, jeho klient prý odkryl rozsáhlé nelegální obchody s lihem jako první.

Lihový boss Radek Březina. foto: MAFRA - Petr Janeček

Kaláč za to také získal status spolupracujícího obviněného a na rozdíl od Březiny mu hrozí mírnější trest. Šéf takzvané lihové mafie před soudem vypovídá podrobně již druhý den. Březina popsal, jak vznikaly tajné sklady na líh i neúspěšný pokus o vybudování tajného lihovaru ve Stojčíně. 

ČTĚTE TAKÉ:

Podrobně popsal i budování podzemních nádrží. „Starat se měl jednoznačně jenom Kaláč. On chtěl práci, chtěl peníze. On se k těm lidem choval jako majitel, vydával jim příkazy,“ opakoval často u soudu Březina. Stejně tak znovu opakoval, že bratra se do nelegálních obchodů snažil zatahovat co nejméně.

Lihový boss Radek Březina.
Radek Březina, známý jako lihový boss, kráčí před soud.
Obžalovaný Radek Březina před soudem.
Souzený Radek Březina v doprovodu vězeňské služby.

Podle Kaláčova obhájce je výpověď Březiny účelová. „Přizpůsobuje si svou výpověď tomu, aby ochránil svého bratra Tomáše. Ten přitom v přípravném řízení sám řekl, že se podílel na trestné činnosti, všem kontroloval výplaty. A z této výpovědi naopak vyplývá, že vše organizoval a vykonal Kaláč, to je nesmysl. Vyloženě se mu chce mstít za to, že to práskl. My jsme se stali spolupracujícími již na jaře roku 2013 a až po roce, kdy si to vyhodnotili, požádal o status spolupracujícího i Tomáš Březina,“ řekl dnes ČTK obhájce Jaromír Kaláč.

Okradl mě, řekl Březina u soudu

Březina také před soudem uvedl, že jej Kaláč okradl, i to jeho obhájce odmítá. „Můj klient přiznává svou trestnou činnost. Bál se o život, můžu vám ukázat papíry, které psal Radek (Březina), že si najde jeho rodinu. Takže jsem mu doporučil, aby vypovídal. Podle mého názoru on přispěl k rozkrytí té trestné činnosti,“ dodal obhájce.

Soudu přihlíží i zástupce celní správy. Březina před ním popisoval, jak celníky při denaturacích lihu šidil. Ani v úterý však žádná jména odběratelů, ke kterým tisíce litrů nezdaněného lihu putovaly, nepadly. „Nechci nikomu cizímu, kdo mi nic neudělal, ublížit. Nebudu na takové dotazy odpovídat, byť vím, že bych si rozkrytím dva tři roky ušetřil. Já jsem ale celý život žil čestně,“ uvedl Březina, který před soudem vypovídá od pondělního rána.

Lihová mafie:

Podle obžaloby takzvaná lihová mafie způsobila při obchodech s nelegálním lihem škodu na daních v rekordní výši 6,7 miliardy korun. Stát na daních krátili od roku 1998. Členy zločinecké organizované skupiny je podle žalobce Miroslava Stokláska sedm obviněných; status spolupracujícího obviněného získal kromě Kaláče také Březinův bratr Tomáš. 

Podle obžaloby čistili technický líh a používali ho na výrobu alkoholických nápojů, který prodávali bez přiznání a odvedení spotřební daně. Obchodovali také minimálně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu a jeho část ukrývali v tajných úložištích. Osmým obžalovaným je Tomáš Pantlík, který se zodpovídá ze skrytého úložiště lihu v Olomouci.

Autoři: ,

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...