Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Březina zastupuje Prahu v podnicích, ale v rozporu se zákonem

Česko

  20:53
PRAHA - Náměstek pražského primátora Karel Březina (ČSSD) zastupuje metropoli ve dvou společnostech, kde je Praha vlastníkem či spoluvlastníkem. Do těchto společností byl jmenován v rozporu se zákonem. Obchodní zákoník totiž říká, že osoba, která působila ve statutárních orgánech zkrachovalé společnosti, nesmí být v obdobných orgánech jiných firem. Březina právě dříve působil ve dvou společnostech, které zkrachovaly.

Karel Březina na pražském magistrátu foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Informuje o tom server iHNed.cz. V Dopravním podniku hl. města Prahy a ve společnosti Rencar je v současné době členem dozorčí rady. A donedávna byl za České dráhy předsedou dozorčí rady Žižkov Development.

Čtěte také

Březina byl dříve ve statutárních orgánech dvou společností: Porcela Plus a Concordia. Obě firmy zkrachovaly. Podle obchodního zákoníku taková osoba nesmí být v obdobných orgánech jiných firem. Tato podmínka trvá ještě tři roky poté, co konkurz skončil. Existuje pouze jediná výjimka, že to příslušná osoba oznámí na valné hromadě a přítomní akcionáři dvoutřetinovou většinou odsouhlasí, že jim to nevadí.
Informovat jsem nemusel, brání se Březina
Březina však přiznává, že akcionáře na valných hromadách žádné ze tří firem, v nichž od té doby seděl, na své působení ve zkrachovalých společnostech neupozornil. Podle svých slov nemusel. "Já mám jasné právní stanovisko, že ta informační povinnost se na mně vztahuje až v okamžiku, kdy soud rozhodne o ukončení konkurzu, popřípadě o zamítnutí návrhu na insolvenci z důvodu nedostatku majetku," uvedl.

Podle advokátky Dagmar Dubecké z advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík je Březinův výklad zákona nelogický a je v rozporu i s dalšími ustanoveními příslušného paragrafu zákona. "Takovýto výklad nemá logiku, je zcela proti smyslu zákona," uvedla.

Hrozí trestní stíhání
Březina argumentuje paragrafem, který pouze určuje, jak se vypočítává konec lhůty, kdy toto omezení platí. A že nemá pravdu, potvrzuje i komentář k obchodnímu zákoníku, který v roce 2009 vydalo nakladatelství Kodex.

Právníci upozorňují, že Březinovi může hrozit i trestní stíhání za zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. "Pokud člen statutárního orgánu v souvislosti se svou volbou, např. v čestném prohlášení pro účely zápisu do obchodního rejstříku, některou skutečnost zamlčí, je zde i možnost trestně-právního postihu," uvedla Dubecká.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.