Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bruselská výstraha ministru Chládkovi. Příliv peněz na vzdělávání se může zastavit

Evropa

  8:45
PRAHA - Až příliš horké prázdniny. Ministerstvo školství dostalo před několika dny od auditorů Evropské komise nepříjemný dopis. Místo očekávané známky „chvalitebně“, která měla ohodnotit jeden ze dvou resortních operačních programů, přišla „trojka“.

Ministr školství Marcel Chládek čelí výtkám Bruselu kvůli špatnému čerpání peněz foto: MAFRA - Petr Topič

V překladu z bruselštiny to znamená, že operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost „funguje jen částečně a vyžaduje zlepšení“. Zejména v systému ministerských kontrol. Školství tak může přijít o stamiliony korun.

Podivné výdaje za miliony

Inspektoři z EU uskutečnili v květnu, tedy již za ministrování Marcela Chládka (ČSSD), kontroly v padesáti projektech, které ve středních Čechách a na jižní Moravě dosáhly na miliony z celkové asi padesátimiliardové alokace programu. Narazili na chyby i neuznatelné výdaje. Výtky měli k plagovaným učebnicím za 216 tisíc korun, k cestě akademiků do Bangkoku za 102 tisíc (mimo dny avizované konference), ale i k platům ministerských pracovníků.

Nedokonalý systém kontrol byl důvodem, proč Brusel poslal kritický náčrt auditní zprávy. „Oficiální znění vám bude zasláno v češtině s předsuspenzačním (předzastavujícím) dopisem,“ píše šéf auditorů Francisco Merchan Cantos v listu, který mají LN k dispozici.
Tuzemská strana bude mít po zaslání českého znění dva měsíce na to, aby kritiku vyvrátila.

Potíže i druhého programu

„Komise sice formálně platby ještě nezastavila, ale poloformálně se počítá s tím, že už tam Češi nemají k proplacení nic posílat. Je otázka, jestli do konce roku z Bruselu ještě nějaké peníze přijdou,“ míní věci znalý zdroj LN. Riziko „stopky“ přiznávají i zainteresované resorty: finance a místní rozvoj.

Celý článek si přečtete v pátečních Lidových novinách.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!