Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spor o rudého kata Vaše. Byl politický vězeň, tvrdí Rychetský

Vraždy

  7:00
PRAHA - Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a historik Pavel Paleček se přou kvůli nechvalně proslulému prokurátorovi a soudci Karlu Vašovi. Rychetský ho označil za politického vězně, Paleček to ale považuje pouze za snahu chránit otce, který prokurátora jako advokát zastupoval a pomohl mu ven z vězení, když Vaše semlela komunistická justiční mašinérie, kterou pomáhal v Československu spouštět.

V sobotu 8. prosince zemřel v 96 letech bývalý komunistický prokurátor Karel Vaš foto: ČTK

Poté, co se Vaš stal režimu nepohodlným, ho v roce 1953 soud poslal za trestné činy velezrady, vyzvědačství a spoluúčasti na vraždě na doživotí do vězení. Advokát Josef Rychetský, otec nynějšího předsedy Ústavního soudu, ho hájil v roce 1956 při obnově řízení. V ní konstatoval tehdejší předseda Nejvyššího soudu Josef Urválek, že ačkoliv všechny okolnosti nasvědčují tomu, že se Karel Vaš dopustil vraždy, musí komunistická justice ctít presumpci neviny jako hlavní princip trestního práva a Vaše očistil.

ČTĚTE UNIKÁTNÍ ROZHOVOR S VAŠOVOU DCEROU

Pavel Rychetský v Palečkově dokumentu Vrahem z povolání Vaše označil za politického vězně, svůj názor nezměnil ani po shlédnutí filmu. A to i přes to, že Vaš byl odsouzen i za spoluúčast na vraždě Belgičana Emila de Backera, která se stala už v roce 1946.

Rychetský své tvrzení opírá o fakt, že Vaše mimo jiné odsoudili za špionáž a velezradu. "Byl to klasický vykonstruovaný politický proces. A zřejmě mu tam také přihodili vraždu, ale z toho nikdy rehabilitován nebyl. Tam v době rehabilitací dostal takzvaný zbytkový trest. Tohle všechno pan Paleček do filmu to nedal. Myslet si, že političtí vězni museli být za každou cenu nevinní, to je naivní. V politických procesech byla souzena celá řada lidí jako Slánský, Šváb kteří sami  procesy roztáčeli," hájí svá slova Rychetský.

Jenže podle historika Palečka nemluví o minulosti pravdu. "Aby byl někdo politický vězeň, musel spáchat politický trestný čin nebo nepravdivě být obviněn z politických důvodů," argumentuje. Nesmyslné je podle něj i tvrzení, že Vaš byl rehabilitován. "Žádný skutečný politický vězeň neměl v roce 1956 rehabilitaci a neměl ji ani Karel Vaš. Pan Rychetský by si měl zjistit fakta, než začne obhajovat klienty svého otce. Překvapuje mě u vysokého ústavního činitele, že nemá žádnou osobní reflexi," komentuje slova šéfa Ústavního soudu.  

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský

Tvrzení o rehabilitaci podle Palečka popírá i Vašovo znovupřijetí do KSČ v 60. letech. "To by nebylo možné, kdyby měl zbytkový trestný čin, jakým je vražda," vysvětluje. Rychetský podle něj manipuluje s historickými fakty a zaměňuje oběti s viníky, aby ochránil dobré jméno svého otce. "Zastupoval více komunistických monster té doby ale nikoliv politické vězně, jak tvrdí jeho syn. V době 50. let neexistoval jediný advokát, který by skutečné politické vězně obhajoval, a pokud ano, sám by skončil ve vězení," popisuje historik.

Karel Vaš se podílel na 20 rozsudcích smrti, další stovky nevinných lidí dostal v politických procesech na mnoho let do vězení. Mezi jeho nejznámější oběti patří generál Heliodor Píka. O jeho zločinech vypráví dokument Vrahem z povolání, na němž se Paleček podílel.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...