Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Spor o rudého kata Vaše. Byl politický vězeň, tvrdí Rychetský

Vraždy

  7:00
PRAHA - Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a historik Pavel Paleček se přou kvůli nechvalně proslulému prokurátorovi a soudci Karlu Vašovi. Rychetský ho označil za politického vězně, Paleček to ale považuje pouze za snahu chránit otce, který prokurátora jako advokát zastupoval a pomohl mu ven z vězení, když Vaše semlela komunistická justiční mašinérie, kterou pomáhal v Československu spouštět.

V sobotu 8. prosince zemřel v 96 letech bývalý komunistický prokurátor Karel Vaš foto: ČTK

Poté, co se Vaš stal režimu nepohodlným, ho v roce 1953 soud poslal za trestné činy velezrady, vyzvědačství a spoluúčasti na vraždě na doživotí do vězení. Advokát Josef Rychetský, otec nynějšího předsedy Ústavního soudu, ho hájil v roce 1956 při obnově řízení. V ní konstatoval tehdejší předseda Nejvyššího soudu Josef Urválek, že ačkoliv všechny okolnosti nasvědčují tomu, že se Karel Vaš dopustil vraždy, musí komunistická justice ctít presumpci neviny jako hlavní princip trestního práva a Vaše očistil.

ČTĚTE UNIKÁTNÍ ROZHOVOR S VAŠOVOU DCEROU

Pavel Rychetský v Palečkově dokumentu Vrahem z povolání Vaše označil za politického vězně, svůj názor nezměnil ani po shlédnutí filmu. A to i přes to, že Vaš byl odsouzen i za spoluúčast na vraždě Belgičana Emila de Backera, která se stala už v roce 1946.

Rychetský své tvrzení opírá o fakt, že Vaše mimo jiné odsoudili za špionáž a velezradu. "Byl to klasický vykonstruovaný politický proces. A zřejmě mu tam také přihodili vraždu, ale z toho nikdy rehabilitován nebyl. Tam v době rehabilitací dostal takzvaný zbytkový trest. Tohle všechno pan Paleček do filmu to nedal. Myslet si, že političtí vězni museli být za každou cenu nevinní, to je naivní. V politických procesech byla souzena celá řada lidí jako Slánský, Šváb kteří sami  procesy roztáčeli," hájí svá slova Rychetský.

Jenže podle historika Palečka nemluví o minulosti pravdu. "Aby byl někdo politický vězeň, musel spáchat politický trestný čin nebo nepravdivě být obviněn z politických důvodů," argumentuje. Nesmyslné je podle něj i tvrzení, že Vaš byl rehabilitován. "Žádný skutečný politický vězeň neměl v roce 1956 rehabilitaci a neměl ji ani Karel Vaš. Pan Rychetský by si měl zjistit fakta, než začne obhajovat klienty svého otce. Překvapuje mě u vysokého ústavního činitele, že nemá žádnou osobní reflexi," komentuje slova šéfa Ústavního soudu.  

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský

Tvrzení o rehabilitaci podle Palečka popírá i Vašovo znovupřijetí do KSČ v 60. letech. "To by nebylo možné, kdyby měl zbytkový trestný čin, jakým je vražda," vysvětluje. Rychetský podle něj manipuluje s historickými fakty a zaměňuje oběti s viníky, aby ochránil dobré jméno svého otce. "Zastupoval více komunistických monster té doby ale nikoliv politické vězně, jak tvrdí jeho syn. V době 50. let neexistoval jediný advokát, který by skutečné politické vězně obhajoval, a pokud ano, sám by skončil ve vězení," popisuje historik.

Karel Vaš se podílel na 20 rozsudcích smrti, další stovky nevinných lidí dostal v politických procesech na mnoho let do vězení. Mezi jeho nejznámější oběti patří generál Heliodor Píka. O jeho zločinech vypráví dokument Vrahem z povolání, na němž se Paleček podílel.

Autor:

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...