Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vaš jako politický vězeň? To je absurdní tvrzení, říká syn Heliodora Píky

Slovensko-cest

  7:00
PRAHA - Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský označil Karla Vaše, nechvalně známého komunistického soudce, který v roce 1949 odsoudil ve vykonstruovaném procesu k smrti generála Heliodora Píku, za politického vězně. Taková slova však považuje Píkův syn Milan za absurdní.

Bratislavskou premiéru dokumentu o Karlu Vašovi navštívil Milan Píka, syn Vašovy oběti Heliodora Píky foto: MAFRA - Jiří Salik Sláma

Jak vlastně došlo k tomu, že se Pavel Rychetský vyjadřuje takto ke Karlu Vašovi? Může za to rodinná historie i dobové absurdní přemety.    

Rudého kata Vaše poslal soud v roce 1953 za trestné činy velezrady, vyzvědačství a spoluúčasti na vraždě na doživotí do vězení. Otec nynějšího předsedy Ústavního soudu Josef Rychetský ho hájil v roce 1956 při obnově řízení, díky níž ho soud očistil. V dokumentu Vrahem z povolání Pavel Rychetský Vaše označil za politického vězně, svůj názor nezměnil ani po shlédnutí filmu. Své tvrzení opírá o fakt, že Vaše mimo jiné odsoudili za špionáž a velezradu.

Lidovky.cz: Co si myslíte o Rychetského tvrzení, že Karel Vaš byl politickým vězněm?
Je to dost absurdní. Všichni víme, co spáchal, takže se mi zdá dost nepochopitelné, že z úst ústavního činitele může něco takového vyjít. Jako syn Heliodora Píky se nemůžu zbavit emotivního pohledu, Vaš je vrahem mého otce, to je prokázané.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Rychetský ale mimo jiné argumentuje tím, že každý politický vězeň nemusel být automaticky nevinný, že Vaš byl odsouzen ve vykonstruovaném procesu...
Těžko se mi k tomu vyjadřuje. Je to jako kdyby tvrdil, že Mengele se zasloužil o zušlechtění lidské rasy.

Lidovky.cz: Proč to podle vás tvrdí?
To právě nechápu. Vážil jsem si ho jako soudce a uvážlivého člověka. Jako takový přece nemůže pro jednání Vaše najít žádnou omluvu. Sám si to nedovedu vysvětlit.

Lidovky.cz: Vítáte, že se téma Karel Vaš otevřelo?
Ano, dokument Vrahem z povolání měl tady na Slovensku úžasný ohlas. Jsem rád, že se jeho činy připomínají, Nejenže mi Vaš zavraždil otce, navíc mi zničil kariéru a vyhnal mě z vlasti. Úplně mi změnil život, protože jsem byl synem generála. To svědčí o tom, že v jeho činnosti bylo něco, co se příčí našemu vnímání svobody a nezávislosti státu. On k Československu neměl vztah, podle čehož jednal celý život. Když byl sám souzený, řekl, že mu je bližší Moskva než Praha. V zájmu režimu neváhal porušovat naše předpisy a zákony.

Jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě.

Lidovky.cz: Setkal jste se někdy s Vašem osobně?
Z očí do očí ne. Viděl jsem ho u soudu, ale v kontaktu jsme nikdy nebyli.

Lidovky.cz: Ocenil jste gesto Vašovy dcery, která se vám nepřímo omluvila?
Velmi. Poslal jsem jí dopis a dokonce jsem s ní hovořil. Poděkoval jsem za její slova a napsal, že její otec se sice vyhnul lidské spravedlnosti, ale Bůh ho rozsoudí. A dodal, že je milosrdný.    

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!