Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dědictví po rudém katovi půjde na charitu. Dcera chce odčinit zlo

Česko

  15:51
PRAHA - Dcera bývalého komunistického prokurátora a soudce Karla Vaše se rozhodla, že podstatnou část dědictví po otci věnuje na charitativní účely. Svůj krok odůvodňuje tím, že chce alespoň částečně odčinit zlo, které její nedávno zesnulý otec napáchal.

V sobotu 8. prosince zemřel v 96 letech bývalý komunistický prokurátor Karel Vaš foto: ČTK

Nechvalně známý prokurátor se podílel na 20 rozsudcích smrti, další stovky nevinných lidí dostal v politických procesech na mnoho let do vězení. Jeho dcera s jednáním otce nesouhlasila a celý život jejich vztahem trpěla. "Jsem nešťastnou dcerou Karla Vaše. Byl mi sotva jeden rok, když skončila jeho kariéra soudce a prokurátora. Nemohu se proto omlouvat za jeho činy - smysl by měla pouze omluva jeho samotného," říká k rozporuplnému vztahu k otci.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ RECENZI DOKUMENTU:

I přes to, že svých činů nikdy nezalitoval, se však o otce starala až do konce jeho života. "Cítila potřebu se lidsky zachovat lépe než on a o tátu se postarat. Protože nebyl nikdo jiný na světě, kdo by se o něj v posledních dnech nebo letech života dokázal starat. Říkala, že je jediná, kdo se o něj může postarat, a proto to musí udělat, že je to její lidská povinnost. Jeho smrtí pro ní začíná nový život, byť je v důchodu," popsal serveru Lidovky.cz historik Pavel Paleček, jenž se Vašově kauze několik let věnoval.

Alespoň kapka dobrého v moři nespravedlnosti

Poté, co Vaš loni v prosinci zemřel, se jeho dcera rozhodla věnovat dědictví na dobročinné účely, písemnosti po něm poskytla Národnímu archivu a Vojenskému historickému ústavu Praha. "Podstatnou část dědictví hodlám předat občanským sdružením tak, aby sloužilo na podporu výzkumu a publikování problematiky vysídlení československých Němců, dále za účelem zachycení vzpomínek obětí stalinismu a obětí druhé světové války. Snad to bude alespoň kapka dobrého v moři nespravedlnosti, za kterou otec vždy odmítal přijmout odpovědnost," vysvětluje Vašova dcera svoji motivaci.

Mezi oběti Vaše patří elitní vojáci jako zástupce šéfa generálního štábu gen. Heliodor Píka, letecký maršál RAF a velitel československých letců ve Velké Británii gen. Karel Janoušek, velitel pražského povstání gen. Karel Kutlvašr, velitel Čs. armádního sboru v SSSR gen. Karel Kratochvíl, generál Antonín Pelich, generál Rajmund Mrázek a řada dalších, včetně civilistů – proslulého Krále Šumavy Josefa Hasila nebo světoznámého dirigenta Václava Talicha.

Bratislavskou premiéru dokumentu o Karlu Vašovi navštívil Milan Píka, syn Vašovy oběti Heliodora Píky

Právě Píkovi se Vašova dcera nepřímo omluvila, když řekla, že sama cítí nepopsatelnou lítost nad ukrutnostmi tehdejší doby i nad osudem dětí popravených - a především Milana Píky. Syn popraveného generála její slova ocenil. "Necítím nenávist k vrahům svého otce. Za postup tehdejších československých orgánů se s jedinou výjimkou nikdo neomluvil. O to víc si cením vyjádření dcery muže, který byl v roce 2002 uznán vinným z justiční vraždy mého otce,“ řekl. 

Dialog mezi Píkou a Vašem zprostředkoval právě historik Paleček, který se soudcem a prokurátorem natočil bezmála devět hodin filmového materiálu, na němž se Vaš snaží své činy obhajovat. "Sám je zodpovědný za vyvražďování německých civilistů v osvobozeném Československu po druhé světové válce. Podřízení, které osobně vycvičil, vyvraždili v Postoloprtech přes tisíc lidí, včetně dětí a žen. Přesto - stejně jako řada nacistických pohlavárů - do smrti opakoval, že plnil rozkazy a řídil se platnými zákony," popisuje Paleček Vašovy zločiny těsně po druhé světové válce.

Pondělní premiérové promítání snímku Vrahem z povolání v pražské Meetfactory je od 18 hodin beznadějně obsazené, případní zájemci mohou přijít až na projekci od 20 hodin.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!