Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Strážníci vyhnali děti i snowboardisty z Petřína, sáňkovala tam celá školka. Vyhlášku změníme, reagoval Hřib

PRAHA Ani metropoli se nevyhnulo sněžení a Pražané toho neváhali využít. Zatímco v pondělí běžkaři vyrazili na Karlův most, v úterý se centrem zimních radovánek stal Petřín, kde bobovala například celá školka. Několik lidí dorazilo také na snowboardu. Zasáhnout museli vzhledem k nedodržování vyhlášky městští policisté. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) je vyhánění dětí ze svahu nesmysl a vyhlášku Praha zreviduje.

V Petřínských sadech v blízkosti sochy Jana Nerudy sáňkovaly pod dohledem dospělých děti ze školky, čímž podle strážníka došlo k porušení magistrátní vyhlášky o ochraně veřejné zeleně a také vládních nařízení.

Děti museli své radovánky ukončit.
Scenérie v Petřínských sadech.

„Chování na veřejné zeleni je v Praze upraveno vyhláškou města. V ní je uvedeno, že v zeleni, která je součástí zahrad a parků, je mimo jiné zakázáno lyžovat, sáňkovat a jezdit na snowboardu,“ uvedla pro iDnes.cz mluvčí městské policie Irena Seifertová.

Městští policisté podle ní řeší porušení vyhlášky zatím domluvou. Ostatně v klidu se vše událo také v popisovaném případu. Lidem ale hrozí až desetitisícová pokuta. „Co se týká zmíněného sáňkování nebo bobování, tak například vůči dětem do 15 let není možné uplatňovat žádný postih,“ doplnila Seifertová.

Vyhláška přitom v parcích nezakazuje jen zimní aktivity, ale také například rozdělávání ohně, ale i jízdu na kole či stanování. Jmenovitě okolo Petřína jde podle iDnes.cz o oblasti Nebozízku, Seminářské, Lobkovické, Strahovské zahrady nebo v Růžovém sadě.

Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba však bude muset dojít k její revizi. „Ukázalo se, že existuje jakási 20 let stará městská vyhláška, která zakazuje lyžování nebo sáňkování na určitých místech našeho města, a to například v některých částech Petřína. Ale vůbec nechápu, jak to tenkrát mohl v této podobě někdo schválit. Musíme se na to podívat,“ uvedl Hřib s tím, že  hroudu sněhu lze zdolat i na Staroměstském náměstí, což doplnil také fotografií. 

„Vyhánění dětí ze svahu je nesmysl. Pobyt na čerstvém vzduchu nejen s dětmi je zdravý a zlepšuje náladu,“ konstatoval primátor. 

Pražský primátor Zdeněk Hřib na Staroměstském náměstí.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!