Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Černí koně voleb? Bojím se, abychom si nezvolili voly, říká Pirk

Česko

  6:00
PRAHA - Nové politické strany by v blížících se předčasných volbách mohly vzít Poslaneckou sněmovnu útokem. Podle posledního průzkumu má šanci hnutí ANO Andreje Babiše, Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury i Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ), vrátit by se mohli i zelení společně s lidovci. Server Lidovky.cz se proto zeptal osobností z různých oblastí společenského života, zda vidí mezi kandidáty nějakého černého koně a zda lze po volbách očekávat změny.

Kardiochirurg Jan Pirk

Všem respondentům položila redakce následující otázky:

1. Je podle vás mezi kandidáty a stranami černý kůň, který překvapí?
2. Myslíte, že volby mohou v Česku něco změnit?

Jan Pirk (kardiochirurg)

1. Bojím se, abychom si místo "koňů“ nezvolili "voly“.  Vítězové voleb, bychom měli být my voliči a bezpochyby budeme, protože naše hlasy rozhodnou, kdo povede tuto zemi v následujících letech. A pokud zvolíme blbě, můžeme si za to sami.
Při volbě hlavy státu se mi nechtělo věřit, jak se kulturní národ v srdci Evropy nechá ovlivnit špínou, arogancí a plebejstvím. Stalo se. Věřím však, že se z oné nešťastné epizody poučíme a v říjnových parlamentních volbách se nenecháme podvést podivnými křiklouny s lacinými hesly. Mějme na paměti, že jednoduchá řešení nikam nevedou a volme ty, kdo nabízí reálné cíle k dobrému žití v naší zemi.

2. Na otázku, zda mohou volby něco změnit, mám opět krátkou odpověď. Volby samy nic nezmění. Změnit se musíme my, každý z nás.

Karel Oliva ústav vedl více než 13 let

Karel Oliva (jazykovědec)

1. Mě už v české politice asi nic nepřekvapí. Situace je nepřehledná, já si myslím, že všichni cítíme velkou ztrátu důvěry v politiku a v tomto smyslu nepřekvapí nic. Je to skoro jako ruleta. I volební průzkumy se velmi liší podle toho, kdo si je objednal.

2. Skokově se jistě nezmění nic. Jestli se má něco změnit, je to běh na dlouhou trať, dlouhá, trpělivá práce lidí, kteří chtějí, aby tato země prosperovala. Ale od současných politických elit, ať už z jakékoliv strany, se toho asi moc očekávat nedá. A ti noví? Myslím, že Věci veřejné nás naučily bát se nových stran.

Čestná předsedkyně poroty Febiofestu Věra Čáslavská

Věra Čáslavská (gymnastka, olympijská vítězka, mistryně světa)

1. Myslím, že jistý černý kůň se již rýsuje na obzoru.
2. Jsem nenapravitelná optimistka a jsem přesvědčena, že bude lépe. 

Zbigniew Czendlik

Zbigniew Czendlik (kněz)

1. Osobně bych nechtěl, aby se při volbách objevil nějaký černý kůň. Velmi často jejich životnost není moc dlouhá. Černým koněm minulých voleb byly Věci veřejné a vidíme, jaký to má dopad na politiku. Já bych sázel spíše na prověřené koně, jsem pro to, aby politiku dělali profesionální politici. Osobně myslím, že je tam více bílých koní, kteří tam jsou na chvilku nastrčení, aby zvedli popularitu strany, jako třeba fotbalista Jan Nezmar u Zemanovců.

2. Myslím, že se poměry zhorší. Podle průzkumů veřejného mínění vychází osm různých politických subjektů, což je krok zpět. Já bych si přál maximálně tři, čtyři, ideálně dvě silné strany, které by se o vládu popraly. Osm není ideální, aby daly dohromady koalici, budou muset udělat mnoho kompromisů. 

Zdeněk Pohlreich (kuchař, moderátor, restauratér)

Zdeněk Pohlreich

1. Myslím si, že už nás tady nic nepřekvapí. Zjistil jsem, že mě rozhodně ne. Upřímně řečeno, mně je z politiky na nic, nechci se o ní bavit. Volit nechodím, nechci a jsem příliš starý na to, abych věřil na nějakou revoluci. Navíc hospodskej se o politiku starat nemá. Nemám žádnou představu, že jsme schopni cokoliv změnit, zabývám se svým životem a věcmi, s nimiž mohu něco dělat.

2. Nezmění se vůbec nic a jestli něco, tak pouze k horšímu. Dobu, kdy se mohlo něco změnit, jsme beznadějně propásli. A myslet si, že dostaneme ještě jednu šanci, je úplná bláhovost, tomu prostě nevěřím, jakkoliv bych si to přál.

Výtvarník David Černý.

David Černý (umělec)

1. Snad všichni pochopí, že jediná šance je zvolit tu topku (TOP 09). Je to jediný, kdo neudělal žádné špatnosti a stále má ve vedení jediného nezkorumpovaného politika (David Černý patří k výrazným podporovatelům Karla Schwarzenberga - pozm. red.).

2. Jestli to dopadne tak, jak to vypadá a těm grázlům se to podaří a budeme tady mít stát řízený prodlouženou rukou ruského velvyslanectví Putinem, tak to asi bude změna k horšímu. Mluvím o Zemanovcích a celé této putinovské klice. Co se nyní děje, je úplně zhoubné, po 24 letech se vrátit zpět do područí Ruska, je to nejděsivější.

Gastonomický expert Roman Vaněk ve svém království - Pražském kulinářském institutu.

Roman Vaněk (majitel Pražského kulinářského institutu)

1. Černým koněm by mohl být Andrej Babiš. Narozdíl od mnoha politiků, kteří ihned po školách nastoupili do sněmoven a politických funkcí, Babiš dává práci obrovskému množství lidí a dál tvrdě pracuje.

2. Tyto volby nezmění nic.

Petr Čtvrtníček

Petr Čtvrtníček (herec, režisér a bavič)

Jediný černý kůň, který ještě mohl něco změnit, byl Vinetuův Ilčí, ten však již odešel do věčných lovišť.

Jan Hřebejk na festivalu představil film Líbánky, který uzavírá trilogii filmů s tematikou paměti a svědomí

Jan Hřebejk (režisér)

Doufám, že demokraticky smýšlející občany mile překvapí Zemanovci nečekaně nízkým výsledkem 

Útok nováčků

Nejvyšší podporu voličů si drží ČSSD. Podle aktuálního volebního modelu agentury TNS Aisa pro Českou televizi by ve volbách do Sněmovny získala 28 procent.

S větším odstupem za sociálními demokraty by skončila KSČM následovaná pravicovými stranami TOP 09 a ODS. Do dolní komory by se dostalo nově i hnutí ANO Andreje Babiše (budoucího majitele společnosti MAFRA, která vydává LN a Lidovky.cz), Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury i Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ). S pěti procenty by mohla křesla po skoro čtyřleté pauze získat Strana zelených.

Autor: