Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Černý kašel polevil. Nově nakažených ubylo o pětinu

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

V České republice za týden přibylo 1 266 případů onemocnění černým kašlem, je to o 338 případů méně v porovnání s týdnem předchozím, kdy jich bylo 1 604. To zároveň zůstává nejvyšším týdenním nárůstem nových nakažení od začátku roku. Nejvíce bylo nakažených v Moravskoslezském kraji, jako jediný překonal hranici 200 případů.
  15:08

Moravskoslezský kraj je zároveň jedním ze tří krajů, kde počet nově nakažených minulý týden stoupl oproti týdnu předchozímu. Podobný trend se dá vypozorovat ještě v kraji Zlínském a Jihomoravském. Ve všech ostatních krajích počet nově nakažených klesá.

„Počty nově diagnostikovaných případů začínají klesat. To, zda se jedná o trvalý trend, nebo jenom o jednorázový pokles, budeme moct zhodnotit, až budeme mít k dispozici údaje alespoň ještě z dvou nadcházejících týdnů,“ uvedla tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí.

První člověk nakažený černým kašlem, který letos v Česku zemřel, byl z Královéhradeckého kraje. Podle Státního zdravotního ústav (SZÚ) šlo o muže ve věku 62 let z okresu Náchod, který měl i další vážná onemocnění, zemřel 10. února. Nezemřel na onemocnění černým kašlem, ale na svá základní onemocnění, uvedli hygienici.

Za minulý týden lékaři podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) evidují v ČR 1 266 nových případů černého kašle, což je zhruba o pětinu méně než v předchozím týdnu. Od začátku letošního roku do 5. května jich bylo 12 239, loni 494 případů za celý rok. Nemoc u většiny nakažených nemá vážný průběh.

Od začátku roku se podle ministerstva zdravotnictví nechalo očkovat proti černému kašli téměř 67 tisíc dospělých, loni to bylo 24 tisíc za celý rok.

Autoři: ,

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...