Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Přibylo dalších 1383 nových případů černého kašle. Zemřel šestý člověk

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Za uplynulý týden přibylo 1383 nových případů černého kašle, letos jich je už téměř 15 tisíc. Vyplývá to z údajů, které publikoval na webu Státní zdravotní ústav (SZÚ). Jde o čtvrtý nejvyšší týdenní nárůst v letošním roce, předchozí dva týdny ovlivnil státní svátek. Lékaři evidují také šesté letošní úmrtí, zemřela 71letá seniorka z Moravskoslezského kraje.
  13:51aktualizováno  14:27

„Osoby s chronickým onemocněním a senioři jsou křehčí a náchylnější k infekcím obecně, vzhledem k oslabení jejich imunitního systému. Měly by zvážit očkování,“ uvedli zástupci SZÚ v komentáři k datům. Zejména podle nich doporučení platí pro osoby žijící v zařízeních sociální péče, například domovech pro seniory.

Z šesti letošních úmrtí jsou čtyři ve věku nad 70 let, jeden šedesátník a novorozenec. Nové úmrtí do statistik přibylo 4. května. „Podobně jako v předchozích případech šlo o ženu, která kromě pertuse trpěla i závažným chronickým onemocněním,“ doplnila Čechová.

Dětí do jednoho roku, které nemoc může také ohrozit na životě, se nakazilo letos 210. Nejmenší děti podle dřívějších vyjádření odborníků neumějí kašlat, proto se při nákaze často dusí, zároveň do roku věku nemají dokončené očkování, které je v ČR povinné.

Nejvyšší nemocnost je stále mezi mladými ve věku 15 až 19 let, kteří mají většinou mírný průběh.

„Situace v posledních týdnech se ustálila, hlášené počty oscilují nad hranicí tisíc případů za týden a tento vývoj zřejmě můžeme očekávat i v týdnech následujících,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí. Současné počty nemocných jsou nejvyšší od roku 1959, rok před tím se začalo proti pertusi očkovat. V loňském roce se nakazilo 494 osob.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!