Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Češi jsou ateisté, potvrdil průzkum. Kardinál Vlk s tím nesouhlasí

Česko

  17:38
PRAHA - V boha věří v České republice necelá čtvrtina lidí, desetina lidí se pravidelně modlí a navštěvuje kostel. Vyplývá to z výsledků říjnového internetového průzkumu Střediska analýz a empirických výzkumů (SANEP). Kardinál Miloslav Vlk s tím ale nesouhlasí.

Miloslav Vlk a papež Benedikt XVI. foto: ČTK

Nedávná návštěva papeže ovlivnila jen čtyři procenta Čechů, naopak proti církevním restitucím se v dotazování postavily více než dvě třetiny dotázaných.

Kardinál Miloslav Vlk ovšem na svých stránkách tvrdí, že ho nedávná návštěva papeže Benedikta XVI. přesvědčila o opaku. Kardinál ve svém článku, který shrnuje pobyt papeže v České republice, píše: "Papež byl zřetelně mile překvapen počtem účastníků velkých mší svatých v Brně i ve Staré Boleslavi, i počtem lidí, kteří mu přišli zamávat např. na Malostranském náměstí a v Karmelitské ulici při návštěvě pražského Jezulátka. To vše na něj působilo jakoby kontrastem k mediálním zprávám, které návštěvu předcházely, o tom, že papež jede do ateistické a sekularizované země. Počty i způsob účasti lidí papeže přesvědčil o tom, že to není tak strašné s hodnocením naší země."

Nejvíce v boha věří lidé nad 58 let
K víře se podle průzkumu přihlásilo 24 procent dotázaných, stejné procento respondentů uvedlo, že věří v boha. Nejvíce věřících je ve skupině lidí ve věku 58 a více let, nejvíce nábožensky založených lidí je na Moravě, nejméně v Praze a ve Středočeském kraji. Podle posledního sčítání lidu v roce 2001 se v Česku hlásí přes 2,7 milionu lidí ke katolické církvi.

K pravidelné návštěvě kostela a k pravidelnému modlení se v průzkumu přihlásilo deset procent dotázaných. Občas do kostela zajde 28 procent lidí, 20 procent uvedlo, že se někdy pomodlí.

Lidé se někdy k pobožnostem uchylují kvůli strachu ze smrti
Podle společnosti SANEP souvisí vyšší procento lidí, kteří se k pobožnostem uchylují jen někdy, se strachem ze smrti. Té se bojí 30 procent dotázaných, většinou lidí ve věku nad 50 let. Strach ze smrti naopak netrápí 29 procent lidí, zejména mladšího věku. O smrti zatím nepřemýšlí 41 procent dotázaných. V této kategorii se objevují podnikatelé a lidé s vyššími finančními příjmy.

Na otázku, zda souhlasí s církevními restitucemi, odpovědělo kladně jen 17 procent lidí, tedy ne všichni věřící lidé, 68 procent s restitucemi nesouhlasí, 15 procent v této otázce nemá jasno.

Průzkumu, který se uskutečnil ve dnech 1.- 3.října, byl proveden na reprezentativním vzorku 16.890 dotázaných ve věku 18 až 68 let.

Autoři: ,