Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
22. prosince 2010 15:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko ráj ateistů: stále méně lidí věří v Boha nebo se hlásí k církvi

Kostel - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kostel - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Třetina obyvatel Česka věří podle průzkumu v Boha a hlásí se k nějaké církvi. Je to o sedm procent méně než před patnácti lety. Praktikujících věřících je asi desetina. O Vánocích ale přicházejí do kostela i nevěřící. Moravané jsou zbožnější a častěji udržují vánoční zvyky.

Výsledky průzkumu sdělila agentura STEM, která se ptá lidí na jejich víru už 15 let. Při posledním výzkumu uvedlo 12 procent lidí, že určitě v Boha věří, a 20 procent, že spíše ano. Naopak 36 procent lidí řeklo, že nevěří, a 32 procent, že spíše ne.

K římskokatolické církvi se hlásí 31 procent lidí a k Československé církvi husitské a Československé církvi evangelické kolem dvou procent lidí.

14 procent si není jisto
Polovina dotázaných uvedla, že je "bez vyznání", a 14 procent si nebylo jisto. Ostatní se hlásí k různým křesťanským i jiným církvím. Na bohoslužby chodí alespoň jednou do roka, obvykle na Vánoce, pětina lidí.

Alespoň jednou za měsíc pak sedm procent věřících. Dvě pětiny dotázaných ale odpověděly, že k jejich vánočním zvykům patří návštěva kostela. V porovnání s koncem minulého tisíciletí je to o pět procent méně.

Rok 2010 v obrazech

Více věřících na Moravě
O Vánocích chodí do kostela především věřící. Třetina z vánočních návštěvníků kostelů ale uvedla, že spíše v Boha nevěří, a někteří tvrdili, že rozhodně věřící nejsou.

Ve všech otázkách se projevoval výrazný rozdíl mezi českými a moravskými kraji, ke kterým STEM přiřadil i kraj Vysočina. Více věřících je na Moravě a častěji také chodí do kostela.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!