Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda a Piráti chtějí prolomit advokátní mlčenlivost. To nebylo ani za komunistů, tvrdí právníci

Ministryně Schillerová (vlevo) a premiér Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně Schillerová (vlevo) a premiér Babiš. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Čeští advokáti se ostře ohradili proti návrhům vlády a Pirátů na změnu daňového řádu. Kvůli nim by totiž nově museli v určitých případech poskytovat finančním úřadům informace o svých klientech. To ale považují za útok na advokátní mlčenlivost. Něco takového si prý v minulosti nedovolili ani komunisté.

Poslanecká sněmovna v současnosti projednává vládní novelu daňového řádu, jenž by advokátům a daňovým poradcům ukládal povinnost informovat zahraniční úřady přes české ministersto fianncí o svých klientech v případě daňových úniků. Momentálně tak musí na základě evropské směrnice DAC5 činit pouze banky.

K návrhu, který vzešel z ministerstva financí, se navíc přidali Piráti. Ti by rádi, aby informace byly poskytovány nejen v případě zahraničního vyšetřování, ale také u domácích případů. Slibují si od toho zefektivnění boje proti praní špinavých peněz.

S pozměňovacím návrhem přišli pirátští poslanci Mikuláš Ferjenčík a Jakub Michálek. Podle nich by advokátní mlčenlivost neměla platit v případě, kdy bude mít finanční správa podezření na daňový únik vyšší než půl milionu korun.

„To si netroufli ani komunisté“

Čeští advokáti však se záměrem, že by berním úředníkům museli poskytovat údaje o svých klientech, nesouhlasí.

„Kterémukoliv finančnímu úřadu by stačilo požádat o jakoukoliv informaci o jakémkoliv klientovi s tím, že možná v budoucnu nesplní svoji daňovou povinnost, a advokát by žádané informace nemohl odmítnou,“ píše Česká advokátní komora (ČAK) v kritickém dopise, který rozeslala zákonodárcům. Podepsaní jsou pod ním předseda ČAK Vladimír Jirousek a její místopředsedové Tomáš Sokol a Robert Němec.

Tomáš Sokol

Advokát Tomáš Sokol.

Podle nich může zmiňovaná novela vést až ke zrušení mlčenlivosti, k níž jsou advokáti zavázáni. „S ničím podobným se advokacie minimálně od roku 1945 nesetkala. I komunisté, kteří advokáty rozhodně nemilovali, si netroufli advokátní mlčenlivost prolomit,“ nelíbí se advokátům.

Michálek: Právníci jsou zneužíváni ke krytí kriminality

Poslanec Jakub Michálek pirátský návrh obhajuje slovy, že právní pomoc advokátů je v některých případech zneužívána k zakrývání trestné činnosti.

„Pokud je prioritou vlády řádně vybírat daně, je nezbytné, aby měla finanční správa účinné nástroje vůči tomu malému počtu osob z řad advokátů a dalších odborných profesí, které se podílejí na legalizaci výnosů z trestné činnosti,“ citují Michálka internetové stránky Pirátů.

Jakub Michálek zůstává po vnitrostranickém referendu místopředsedou Pirátů.

Jakub Michálek zůstává po vnitrostranickém referendu místopředsedou Pirátů.

„Je v rozporu se zájmy České republiky, aby Česká republika musela chránit německé a rakouské daňové příjmy, ale rezignovala na odpovídající ochranu daňových příjmů českého státního rozpočtu,” míní někdejší pražský zastupitel.

V poslední době se prý advokáti setkávají s opakovanými snahami o zásahy do povinnosti mlčenlivosti. „Až dosud se však omezovaly na rovinu trestního řízení a zůstávaly vždy pod kontrolou soudní moci. V poslední době však tyto ataky souvisejí více s výkonem státní správy a to způsobem, který není přezkoumatelný žádným nezávislým orgánem, tedy, kde žádný soud ochranu lidských práv nehlídá a nekontroluje,“ upozorňuje komora.

„Základ institutu mlčenlivosti advokátů je v ústavně garantovaných právech na spravedlivý proces, na právní pomoc a na ochranu soukromí (jež v sobě zahrnuje právo na zachování lidské důstojnosti, osobní cti, dobré pověsti a ochranu jména, dále ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života, jakož i právo na ochranu před neoprávněným shromažďováním, zveřejňováním nebo jiným zneužíváním údajů o své osobě),“ připomínají advokáti v prohlášení s tím, že i podle Ústavního soudu je povinnost mlčenlivosti přikázaná státem.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....