Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Českem se prohnaly silné bouřky, hasiči měli třikrát více zásahů

Česko

  9:34
PRAHA - Hasiči měli v sobotu zejména kvůli bouřkám třikrát víc zásahů. Vyjížděli k 1013 událostem, přičemž denní průměr je 293 výjezdů. Nasazeno bylo 1374 hasičských jednotek. Nejhorší situace byla v Jihočeském kraji, dále pak ve Středočeském, Plzeňském a Libereckém kraji. Uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová. Podle ní byli hasiči v terénu celou noc a stále zasahují na mnoha místech.

Přichází bouře foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Hasiči vyjížděli především k popadaným stromům, později začalo převažovat čerpání vody ze zatopených sklepů, pročišťování kanálů a ucpaných okapů a propustků,“ uvedla mluvčí. Upřesnila, že kvůli technickým pomocem, pod které spadají bouřky, vyjížděli hasiči za celou sobotu k 798 zásahům, obvykle jich je 150. Kromě likvidace následků bouřek vyjeli hasiči také k 67 požárům a 74 dopravním nehodám.

Po tropech přijdou odpoledne silné bouřky, předtím naměříme až 35 stupňů

Dramatickou událostí s dobrým koncem byl zásah jihočeských hasičů v Kovářově, kde se u kempu odpoutala od břehu plachetnice se dvěma osobami a voda ji unášela dál. Hasiči podle mluvčí k jachtě dopluli a dotáhli ji zpět ke břehu. V Libereckém kraji evakuovali hasiči po 17:00 dvě skupiny dětí včetně vedoucích ze skautského tábora v údolí říčky Zábrdka v části obce Hlavice. Promočené děti dovezli hasiči dopravním automobilem do kulturního domu ve Všelibicích. Žádné z dětí nebylo zraněno, celkem bylo evakuováno 45 osob.

V Liberci museli hasiči kvůli pádu vzrostlého stromu na dva objekty v ulici Ještědská vyjet se speciálním technickým kontejnerem. „Před řezáním bylo třeba strom zajistit proti dalšímu pohybu a k tomu použili hasiči dřevěné trámy a stabilizační tyče, které jsou právě vybavením technického kontejneru,“ popsala Zaoralová. Poté hasičští lezci strom postupně rozřezávali, dodala.

Ve Středočeském kraji v obci Doubravčice na Kolínsku udeřil blesk do rodinné domu. Při požáru byla jedna osoba zraněna a vznikla škoda dva miliony korun.

U Plzně musel být kvůli silným přívalovým dešťům uzavřen 89. kilometr dálnice D5 na Prahu, kde se vytvořila vodní laguna o výšce 1,2 metru.

Domácnosti bez elektřiny

Silné bouřky provázené silným nárazovým větrem připravily na severu Čech stovky domácností o elektřinu. V Ústeckém kraji řešili energetici skupiny ČEZ od sobotního večera tři poruchy na vysokém napětí, v sousedním Libereckém kraji dvě. Další poruchy byly hlášeny na nízkém napětí. Většinu dodávek už se ale do rána podařilo obnovit, někde se ještě pracuje, sdělila v neděli mluvčí ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová.

Sever Čech zasáhly silné bouřky v sobotu v podvečer. Na některých místech spadlo až 50 litrů vody na metr čtvereční. Extrémní srážky hlásí některé stanice Povodí Ohře. Třeba na stanici Bílina na Chomutovsku spadlo za posledních 24 hodin více než 74 litrů vody na metr čtvereční. Extrémní srážky hlásí také většina stanic Povodí Labe v Jizerských horách. Nejvíc - 60 litrů na metr naměřila stanice Harcov u Liberce.

Autor: