Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko bez prezidenta? Expert: Soudy by měly respektovat lednový termín

Česko

  11:22
PRAHA - Termín první přímé volby českého prezidenta je v ohrožení. Kandidáti, kterým hrozí vyřazení kvůli podpisovým archům, chystají stížnosti. A právě ty by mohly ohrozit termín volby 11. ledna 2013. Podle profesora Katedry ústavního práva Univerzity Karlovy Václava Pavlíčka by soud měl rozhodovat tak, aby se termín voleb stihl. Zda tak učiní, však podle něj není jisté.
Pražský hrad

Pražský hrad foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Jaké mají možnosti vyřazení kandidáti?
Mají právo se ve stanovených lhůtách (do příští středy, pozn. red.) obrátit na Nejvyšší správní soud, případně na Ústavní soud.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Může jejich rozhodování zrušit vyhlášený termín voleb?
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský to nevyloučil. Já se domnívám, že by všechny soudní instituce měly postupovat tak, aby respektovaly Ústavu a zákon. Ústavní soud nemůže stanovovat jiné lhůty voleb, než jsou vyhlášeny předsedou Senátu. Nejsem ale schopen říct, zda termíny bude respektovat.

Kandidátů ubyde

Ministerstvo vnitra odpoledne zřejmě  z 20 zájemců o prezidentský úřad vyškrtne devět, kteří ke své nominaci nedodali petici s potřebným počtem nejméně 50 tisíc podpisů. Dalších osm kandidátů včetně expremiérů Jana Fischera a Miloše Zemana, kteří dost podpisů dodali, prý mělo problémy při ověřování správnosti údajů.

Lidovky.cz: Může vydat předběžné opatření jako u předčasných voleb v roce 2009?
Ano. Tehdy jsem upozorňoval, že verdikt byl neústavní, ale soud rozhodl.

Lidovky.cz: Je možné, že Ústavní soud se se stížnostmi vypořádá bez jednání?
Přirozeně. Když byly námitky pro porušení férovosti volební kampaně, tak konstatoval, že sice byly porušené některé principy, ale není to důvod, aby byla volba považována za neférovou.

Lidovky.cz: Pokud by soud stížnosti projednával a nový prezident by nebyl zvolen do 7. března, kdy končí Václav Klaus, kdo by prezidenta zastoupil?
V Ústavě je řečeno, že předseda vlády a sněmovny.

Lidovky.cz: Byly by jejich pravomoci okleštěny, třeba v případě milostí nebo vetování zákonů?
Vetovat zákony by nemohli, to je pravomoc prezidenta. Oni by se nestali prezidenty, pouze by vykonávali pravomoci dané prezidentovi, aby mechanismus fungoval. Pokud si vzpomínám, s milostmi by to bylo stejně.

Lidovky.cz: Je doba zastoupení omezena?
Je omezena do zvolení nové hlavy, ale stejný mechanismus se používá, pokud prezident onemocní a není schopen vykonávat svůj úřad.

Lidovky.cz: Advokátka Klára Samková se chystá napadnout celý prováděcí zákon, co by to znamenalo pro volbu, pokud by byla úspěšná?
O tom nechci spekulovat. Argumentuje tím, že kvóta podpisů je příliš vysoká. Já si nedokážu představit, když nenaplnila požadavky, že by teprve po tom namítala, že byla diskriminována. Obdobné počty se navíc požadují i v jiných státech, takže v tom podle mě nelze spatřovat nějaký diskriminující faktor. 

Autor:

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...