Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Roithová: Slibovali věrnost KSČ, neměli by kandidovat na prezidenta

Česko

  7:00
PRAHA - "Bývalí členové KSČ by neměli kandidovat na prezidenta," řekla 17. listopadu během projevu Zuzana Roithová, která se o post prezidenta republiky uchází také. Narážela tak na politickou minulost svých protikandidátů - Jana Fischera a Vladimíra Dlouhého. V rozhovoru pro server Lidovky.cz vysvětlila, co ji k výroku vedlo.

Zuzana Roithová foto: ČTK

Lidovky.cz: Není váš výrok, že by na post prezidenta neměl kandovat nikdo, kdo byl členem komunistické strany, nefér vůči Janu Fischerovi a Vladimíru Dlouhému?
Myslím si, že to není nic neférového. V první řadě bych chtěla upozornit, že já nesoudím občany, ale opravdu strašně těžce se smiřuji s tím, že kandidují lidé, nikoli z přesvědčení, ale kvůli osobnímu prospěchu. Slibovali věrnost komunistické straně a to bylo v době, kdy komunistická strana nechávala střílet do lidí na hranicích. Jenom proto, že před ní chtěli utéct. To znamená, že jejich prospěch byl pro ně víc než princip svobody a já si myslím, že není možné odsuzovat lidi za to, jak se v době totality chovali. Ale na ten nejvyšší post, který je symbol hodnot, by kandidovat neměli. Říkala jsem si, že to někdo musí říct, proto jsem to udělala touto formou, kdy jsem v tom nečteném projevu vyřkla i to, že tito lidé by neměli kandidovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Fischer zatím v průzkumech vede. Brala jste to tedy tak, že to někdo musí vyslovit?
Ano, někdo by to měl říct a všichni zatím chodí kolem horké kaše. Netroufla bych si soudit lidi, ale kandidovat na nejvyšší post hlavy státu po 23 letech po revoluci je signál, že prospěchářství se vyplácí. Těm, kteří vstoupili do komunistické strany v době normalizace, kdy nešlo o žádné ideály. Současně jsem v projevu vyzývala lidi, aby nedbali jenom na sliby, ale na celoživotní postoje všech kandidátů.

Lidovky.cz: Může za benevolentní postoj veřejnosti i fakt, že komunistická strana v podstatě navazuje na předlistopadovou KSČ?
Je to jediná komunistická strana v Evropě, která se nereformovala. Lidé ji volí z různých důvodů, já chci věřit, že hlavně ze vzdoru kvůli tomu, co se u nás děje. Na druhou stranu se obávám, že málokdo si otevřel jejich stránky a přečetl si jejich program. Zjistil by například, že je tam budování socialismu a kolektivizace. Jsou to věci, které nejsou v souladu se směřováním této země. Někdo to nahlas říkat musí. V tom projevu jsem mimo jiné řekla, nemusíte volit zrovna Roithovou. Přesvědčte se sami o tom, jací jsou ti lidé, jaké mají a měli postoje. Jak ohýbali záda a teď říkají, že budou obhajovat zájmy všech a přitom volili osobní prospěch. To není něco, co může dělat český prezident.

Autor: