Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Do boje o Hrad jde druhá žena, 50 tisíc podpisů hlásí Roithová

Česko

  18:33aktualizováno  18:53
Lidovcům se už podařilo nasbírat potřebných 50 tisíc podpisů pod kandidaturu europoslankyně Zuzany Roithové. Její volební tým teď kontroluje petiční archy a splněné číslo chce ohlásit na začátku příštího týdne. Serveru Lidovky.cz to sdělila sama Roithová i mluvčí strany Martin Horálek.

Zuzana Roithová foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

„Myslím si, že podpisů máme už nasbíráno 50 tisíc,“ uvedla europoslankyně, která byla na cestě do Bruselu. „Podle všech indicií, které mám od spolupracovníků, bychom měli mít přes 50 tisíc podpisů,“ připojil z Prahy mluvčí KDU-ČSL. Strana podle něj od pátku přepočítává a kontroluje došlé petiční archy.

ČTĚTE TAKÉ:

„Šli jsme do sběru s jinou taktitou než naši soupeři, kteří oslovovali lidi na veřejnosti. Vytvořili jsme systém tisíckářů, stovkařů a desítkářů. Desítkáři měli sbírat podpisy u své rodiny a známých,“ popsal lidoveckou pyramidu Horálek.

Spolupracovníci na nejnižší úrovni tak nasbírali deset podpisů, které předali o úroveň výš. Na prostředním patře měl člen volebního týmu zodpovědnost za sto podpisů a na nejvyšší úrovni za tisícovku. „Zdá se nám, že se tento systém vyplatil. Jakkoli i tady určitá chybovost je, počítali jsme s ní a máme rezervu,“ uzavřel Horálek.

Zuzana Roithová tak bude po šéfce Suverenity Janě Bobošíkové druhou ženou, kterou si lidé budou moci 11. a 12. ledna vybírat při volbě nové hlavy státu. Zmařit by to mohlo jen zásadní selhání při kontrole nasbíraných podpisů.

Z mužských kandidátů mají souboj o Pražský hrad zajištěný expremiéři Miloš Zeman (SPOZ), Jan Fischer (nestr.) a dále straničtí kandidáti Jiří Dienstbier (ČSSD), Přemysl Sobotka (ODS) a Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...