Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

V Česku padaly teplotní rekordy, bylo až 14,8 stupně. V sobotu ale konečně zasněží

Česko

  13:42aktualizováno  18:19
PRAHA - Na řadě míst Česka padly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Lednici a Pohořelicích na jihu Moravy, kde rtuť vystoupala na 14,8 stupně Celsia. Rekord padl také na nejstarší české meteorologické stanici, v Klementinu, kde měří teplotu od roku 1775. Ve 14:00 tam bylo 12,6 stupně, dosavadní maximum z roku 1987 bylo o dvě desetiny nižší.
Sníh, ilustrační foto

Sníh, ilustrační foto foto: Lidové noviny

ČTK to řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu. Rekordy zaznamenalo 53 ze 138 stanic měřících 30 a více let. Na většině území Česka teploty v pátek stouply nad deset stupňů, nad bodem mrazu byly i na horách.

Kromě Lednice na Břeclavsku a Pohořelic na Brněnsku byl rekord překonán také v Brodě nad Dyjí rovněž na Břeclavsku, kde bylo naměřeno 14,6 stupně, i v samotném Brně, kde teplota vystoupala na 14,1 stupně.

Lednice patří navzdory svému jménu k místům, kde šplhá rtuť vysoko velmi často. Rekordní teploty zaznamenala lednická meteorologická stanice i letos v létě, kdy se rtuť vyšplhala na 34,8 stupně.

Na jižní Moravě bylo podle Českého hydrometeorologického ústavu nejtepleji z celé republiky. Všechny zmíněné nové rekordy byly naměřeny na stanicích, kde se teploty sledují po nejméně 30 let. Všechny původní rekordy pro 19. prosinec byly z roku 1989.

Kolik stanic dohromady v celém Česku během pátku zaznamenalo mimořádně vysoké teploty, zatím meteorologové nevěděli. Pády rekordů ohlásila například i Vysočina, a to na 12 měřicích stanicích. Nejvíc naměřili meteorologové v Havlíčkově Brodě, a to 12,3 stupně Celsia. Dosavadní rekord byl z roku 1965, kdy teploměr ukázal deset stupňů.

O víkendu se na horách mohou tvořit sněhové jazyky

O víkendu bude v některých částech České republiky foukat silný vítr a sněžit. Zejména v pohraničních horských oblastech v polohách nad 600 metrů se mohou od sobotního odpoledne tvořit sněhové jazyky.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od sobotních 15:00 do pondělního rána pro kraje Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký a Olomoucký.

„Očekáváme, že během ochlazování v sobotu bude klesat hranice sněžení k večeru až na 400 metrů,“ uvedli meteorologové. Čerstvý západní vítr bude v sobotu dosahovat v nárazech až 70 km/h, na horách až 110 km/h.

Lidé by podle meteorologů měli sledovat aktuální dopravní zpravodajství a omezit túry na horách, zejména do hřebenových partií.

Autoři: ,

Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem
Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem

Umělé mléko inspirované mlékem mateřským, které se snadno připravuje, má skvělé složení a navíc dobře chutná. Jak obstálo umělé mléko BEBA COMFORT...