22. října 2014 8:42, aktualizováno  9:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Silný vítr vyvracel stromy. Padaly přes silnice a železniční tratě

Silný vítr lámal stromy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silný vítr lámal stromy. | foto: MAFRA - Petr Lemberk

Hasiči na jihu Čech, na Zlínsku a Domažlicku vyjížděli v noci na středu k několika desítkám událostí. Silný vítr v těchto oblastec dosahoval rychlosti až 90 kilometrů za hodinu, lámal stropmy a větve, které bylo potřeba odklidit z vozovek.

Silný vítr na jihu Čech v noci na středu polámal větší množství stromů. Hasiči proto zasahovali u více než čtyř desítek událostí. Nejčastěji se jednalo o odklízení padlých stromů a větví z vozovek. Vítr v Jihočeském kraji dosahoval na některých místech rychlosti až 90 kilometrů za hodinu, informovala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a meteorologové.

Silný vítr nejprve ve středu kolem 23:00 zasáhnul oblast Českokrumlovska, později začala lámat stromy i na Českobudějovicku, Prachaticku a Jindřichohradecku. „Nemáme hlášené žádné zraněné osoby. Hasiči nezasahovali u žádného případu pádu stromu na domy či auta,“ uvedla Matějů. Nyní hasiči zasahují u Netolic na Prachaticku na silnici II/122, která vede do Českých Budějovic. Odstraňují tam padlý strom z komunikace. Jinde by neměl být provoz omezen.

Silné nárazy větru evidovaly meteorologické stanice na Churáňově na Prachaticku a v Kocelovicích na Strakonicku. V obou případech tam vítr dosahoval rychlosti 90 kilometrů za hodinu. Ještě silněji foukal na vrcholu nejvyšší šumavské hory Velkého Javoru u Železné rudy. Tam rychlost větru v noci překonala hranici 126 kilometrů za hodinu.

Spadané stromy na vedení a kolejích

Silný vítr páchal škody i ve Zlínském kraji. Odklízeli popadané stromy a větve. Do sedmé hodiny ranní zasahovaly jednotky hasičů celkem u sedmnácti událostí, řekl mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. Všechny se podle něj obešly bez zranění a materiálních škod. „Jako první zasáhl silný vítr Zlínsko a Uherskohradišťsko. Následně vyjížděli hasiči k dalším událostem i na Kroměřížsku,“ popsal Netopil.

ČTĚTE TAKÉ:

Dodal, že většinou hasiči odstraňovali popadané stromy z komunikací, v ojedinělých případech stromy a větve spadly na elektrická vedení a na koleje. Výstraha Českého meteorologického ústavu před silným větrem platí ve Zlínském kraji do středečního poledne.

Nehoda vlaku

Jeden z mnoha spadlých stromů způsobil v noci na středu nehodu. Narazil do něj nákladní vlak Nákladní vlak u Horní Folmavy u česko-německých hranic na Domažlicku. Nikdo se nezranil, provoz na trati je zastaven. Ke srážce došlo krátce před půlnocí. Další strom spadl podle hasičů na koleje také u Třemešné na Tachovsku, na trati z Bělé nad Radbuzou.

„Většina zásahů byla po 22:00 do půlnoci, teď se situace pomalu uklidňuje,“ řekl Livinka v 0:45. Nejvíce popadaných stromů bylo na Domažlicku, na Šumavě na Klatovsku a na Tachovsku. V Boru na Tachovsku srazil vítr na silnici informační tabuli. Hasiči zasahovali také na jižním Plzeňsku a v okolí Plzně.

Stržená střecha a uvolněný billboard

Silný vítr zaměstnal i jihomoravské hasiče. Vyjížděli ke spadaným stromům a větvím, ale také ke stržené střeše a uvolněnému billboardu. Celkem měli asi dvě desítky výjezdů v souvislosti s větrem, někde zasahují ještě ve středu ráno. Ráno hasiči zasahovali u nebezpečných stromů na Břeclavsku a Hodonínsku. Přímo v Břeclavi museli odstranit máji, která hrozila pádem.

Větve padaly na silnice v celém kraji, ale také na domy, například v Břeclavi v ulici generála Šimka. V Milokošti, místní části Veselí nad Moravou, vítr shodil strom na osobní auto a strhl dráty elektrického vedení. V Kosticích na Břeclavsku poškodil střechu budovy, v Olbramkostele na Znojemsku padl strom na koleje.

Sněhové srážky na horách

Výrazné ochlazení zasáhlo například Karlovarský kraj. Kromě silného větru se v noci na středu objevily sněhové srážky, a to na vrcholech Krušných hor. Sníh nebo déšť se sněhem by se měl objevovat i během dne, uvádí předpověď Českého hydrometeorologického ústavu.

Na Božím Daru bylo ve středu ráno jen okolo nuly. Před 9:00 tam začalo sněžit. Vrchol Klínovce nad Božím Darem je už bílý. Podle předpovědi by i ve čtvrtek měly být v polohách nad 1000 srážky smíšené nebo sněhové. Během dne se ale přeci jen mírně oteplí.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)