Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sucho v lesích a vítr. Riziko požárů roste, až v sobotu má pomoci déšť

Česko

  11:09aktualizováno  14:05
V některých částech Česka bude riziko šíření požáru od úterý do pátku na nejvyšším stupni, vyplývá z předpovědi, kterou vědci zveřejňují a pravidelně aktualizují na webu FireRisk. Důvodem je nízká vlhkost paliva, tedy dříví a klestí v lese, a větrné počasí. Praha zakázala rozdělávat v lesích ohně, na Jablonecku v lese zasahovali hasiči.

V některých částech Česka bude podle webu FireRisk riziko šíření požáru od úterý do pátku na nejvyšším stupni. Riziko se nejvíc zvýší ve středu (na mapě). Vysoké požární riziko je znázorněni fialovou barvou, středně vysoké riziko červenou. (13. května 2024) foto: FireRisk

Nejhorší situace bude podle webu v severních Čechách a severní polovině středních Čech, v některé dny bude nejvyšší riziko i v jihovýchodní části Moravy či části jižních Čech. Na podstatné části zbývajícího území bude riziko šíření požáru na druhém nejvyšším stupni, řekl klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.

„Nárazy větru, které riziko významně zvyšují, se očekávají hlavně ve středu až v pátek a mohou dosahovat až 15 metrů za sekundu,“ doplnil Zahradníček. Vlhkost paliva se sice minulý týden významně zvýšila po vydatných deštích, ty však nezasáhly republiku rovnoměrně a někde nepršelo vůbec, takže naopak pokračovalo vysychání krajiny.

Na většině území se bude od úterý vlhkost paliva podle předpovědi pohybovat mezi pěti a deseti procenty. Odborníci při takto vysokém riziku radí zvážit, zda je vůbec potřeba oheň rozdělávat, a v případě, že ano, tak učinit taková opatření, aby se nemohl rozšířit. Vysoké riziko znamená i možnost rozšíření požáru například odhozením nedopalku cigarety ve volné přírodě.

Vysoké požární riziko má podle předpovědi klesnout v sobotu díky dešťům. Naposledy bylo takto vysoké požární riziko na přelomu dubna a května, tedy v době pálení čarodějnic.

V posledních letech přibývá dnů s vysokým požárním rizikem. V některých částech republiky je mezi lety 1956 až 1985 a 1986 až 2015 rozdíl 20 až 25 dnů, přičemž tato statistika nebere v potaz posledních deset let, které byly ještě teplejší a některé velmi suché. „Značný nárůst vidíme například na Hané a ve středních Čechách,“ uvedl Zahradníček.

Na nebezpečí vzniku a šíření požárů upozornil také Český hydrometeorologický ústav; jeho varování platí prozatím do noci na čtvrtek. „Podle vývoje počasí v dalších dnech budeme výstrahu případně prodlužovat,“ doplnili meteorologové.

V reakci na varování ČHMÚ vydal pražský magistrát „Nařízení, kterým se stanoví podmínky k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru“. Platí prozatím do půlnoci ze středy na čtvrtek a obsahuje tradiční opatření typu zákaz rozdělávání ohně nebo kouření – a také zákaz používání vody za zdroje pro hašení požárů k jiným účelům.

Lesní požár na Jablonecku

Les na Frýdštejně na Jablonecku v pondělí dopoledne zasáhl požár. Likvidují ho hasiči ze 12 jednotek. Hoří v části Horky na ploše 100 krát 100 metrů. ČTK to dnes řekla krajská mluvčí hasičů Eva Klímová. Operační důstojník vyhlásil třetí stupeň požárního poplachu, uvedli hasiči na síti X.

„Dál se požár zatím nijak rapidně nešíří,“ uvedla Klímová.

Požár lesa na Frýdštejně na Jablonecku. (13. května 2024)

Požár lesa byl hasičům nahlášen v 11:44. „Místo je rozděleno na dva úseky – pro hašení a pro dopravu vody z čerpacího stanoviště na Malé Skále,“ dodala mluvčí hasičů.

Kolem půl druhé odpolední velitel zásahu ohlásil lokalizaci požáru, zasahující hasiči na místě události provádí dohašovací práce, uvedli hasiči na síti X. S tím, že požár pravděpodobně způsobila manipulace s otevřeným ohněm. „Příčina je nadále v šetření,“ dodala pro ČTK krajská mluvčí hasičů Eva Klímová.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,