Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Česku znovu hrozí sucho: na jihu Moravy vláha chybí už teď, v Polabí vysychají studny

Česko

  7:07
PRAHA - Hydrologové varují: Česko může v létě znovu sevřít sucho. A může být dokonce ještě intenzivnější než vloni. V zimě totiž napadlo jen minimum sněhu a půda je tak stále hodně vysušená. Nepomáhá ani aktuální deštivé počasí. Možné opakování loňského nedostatku vláhy už začíná děsit zemědělce.

Sucho, ilustrační foto. foto: Petr Lemberk, MAFRA

Většina Čechů má loňské léto ještě v živé paměti: během celého července a většiny srpna teploty neklesaly pod dvacítku a během parných odpolední rtuť teploměru často atakovala čtyřicítku. Občas sice přišly bouřky, vytrvalý několikahodinový déšť však byl výjimkou.

Sucho porazilo chmelaře. Nejvíc chybí slavný červeňák, mizí hořkost

Zatímco pro cestovatele bylo takové počasí pro letní dovolenou ideální, zemědělcům přidělalo na čele nejednu vrásku. Například pěstitelé chmele sklidili jen 70 procent běžné úrody. Výrazně méně se urodilo také ovoce nebo zeleniny. Problémy však měli i běžní lidé – vysychaly studny, obce musely dovážet vodu v cisternách, hořela pole a lesy. A letos se tato situace může opakovat a může být dokonce ještě hůř, varují už nyní hydrologové.

„Úplně jisté to samozřejmě není. Ale že letos přijde podobné sucho jako vloni, je ale dost pravděpodobné,“ řekl serveru Lidovky.cz Jan Svejkovský z Povodí Ohře. „Roli vždy hraje například objem spadlého sněhu nebo množství srážek – takže se může stát, že celý červenec bude pršet a nedostatku vláhy se tak vyhneme,“ doplnil.

Sucho v Čechách i na Moravě

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu to však na žádné velké deště zatím nevypadá – přinejmenším začátek letních prázdnin má totiž být srážkově maximálně průměrný.

Česko trápí nejhorší sucho za posledních 12 let

„V posledních letech u nás většina srážek spadne v chladnějším období roku, tedy na podzim a v zimě. Na jaře a v létě pak prší minimálně. Nestačí se tak doplnit zásoby jak povrchové, tak i podzemní vody,“ vysvětlil současný trend mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Aktuálně největší problémy se suchem jsou v úrodné Polabské nížině, v okolí Prahy a na severu Čech. Voda v půdě už nyní chybí také na jihu Vysočiny, jižně od Brna, na Olomoucku a na Zlínsku. Na západě republiky je naopak vláhy zatím poměrně dost.

Vloni touto dobou se přitom s nadměrným suchem potýkali pouze na jihu Moravy, u Plzně a v malých oblastech ve středních Čechách.

Aktuální půdní sucho. Nejhorší je situace v oblastech vyznačených oranžově a...
Půdní sucho vloni v polovině června.

Toto srovnání děsí hlavně zemědělce. Bojí se ho hlavně ti, kteří plodiny pěstují na rozlehlých lánech, tedy například producenti obilí, brambor nebo ovoce. „Samozřejmě, že máme obavy. Situace je možná ještě horší než vloni – půda je suchá už teď v půlce června a málo je i podzemních vod,“ popsal šéf Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Miliardové investice

Česko by mělo v příštích letech sucho zvládat lépe než vloni. Má k tomu alespoň pomoci sedm miliard korun, které ministerstvo životního prostředí do roku 2020 rozdá obcím a krajům právě na boj s nedostatkem vláhy. Do letošního léta se však z této částky nestihlo proinvestovat téměř nic.

Naopak třeba zelináře počasí aspoň zatím tolik netrápí. „Většina pěstitelů zeleniny je vybavena závlahami, výkyvům počasí jsme tak schopni docela dobře čelit,“ řekl předseda české Zelinářské unie Jaroslav Zeman.

Až nebude čím zalévat

Problém však může nastat v okamžiku, kdy už nebude čím zalévat. Třeba vloni koryta většiny tuzemských řek vyschla tak, že vodohospodáři na přelomu července a srpna lidem zakázali, aby z nich vodu čerpali.

Potíže mohou nastat i s využíváním studen. Už nyní je totiž přibližně na dvou třetinách území méně podzemních vod než je obvyklé. Mimořádně špatná situace je hlavně ve středních Čechách, na Pardubicku, Královéhradecku a na východě Moravy – právě v některých částech těchto regionů se tak během léta může opět stát, že si lidé pro vodu budou chodit s kbelíky a lahvemi do přistavených cisteren.

„Samozřejmě, že se snažíme dělat maximum pro to, abychom následky případného sucha zmírnili. Máme plné přehrady a pokud dlouhodobá vedra opravdu přijdou, budeme moci stavy v řekách aspoň nějakou dobu vylepšovat,“ dodal mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.