Čtvrtek 12. prosince 2024, svátek má Simona
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sucho porazilo chmelaře. Nejvíc chybí slavný červeňák, mizí hořkost

Slovensko

  7:00
PRAHA - Letošní úroda z českých chmelnic nepotěšila pěstitele ani pivovarníky. Extrémní sucho letních měsíců snížilo úrodu oproti loňsku o více než třetinu. Chmele bude málo, výrazně menší jsou i chmelové hlávky a výrazně v nich klesl obsah takzvaných alfa hořkých kyselin, které dávají pivu typickou hořkost.

chmel a ječmen foto: Shutterstock

To vše znamená, že pivovary, které nemají s pěstiteli dlouhodobou smlouvu na odběr, budou mít nouzi. A chmel zřejmě budou kupovat dráž. Podle včera zveřejněného odhadu letošní úrody sklidili pěstitelé pouze 4100 tun chmele oproti loňským 6200 tunám. Výsledek tohoto roku je jeden z nejhorších v historii.

„V České republice je většina plochy osázena odrůdou Žatecký poloraný červeňák, na které se dopady průběhu vysokých teplot a sucha projevily nejvíce,“ uvedl Luboš Hejda, předseda Svazu pěstitelů chmele České republiky.

Carlsberg přestal ve Švédsku točit Staropramen. Dva lidé po něm krváceli z úst

Jistotu ceny a možná i množství, alespoň na nejbližší období, by měly mít pivovary, které mají uzavřené dlouhodobé – většinou tříleté – kontrakty. Takových je v Česku většina. K těm zbývajícím patří spíš menší nebo minipivovary. Pokud nemají dostatečné zásoby, pořízení chmele se jim prodraží. A je otázka, o kolik a zda vyšší náklady promítnou i do ceny zákazníkům.

„Těžko říci, zda ti, kdo nemají kontrakty, chmel seženou. A pokud ano, nejde vyloučit, že vyjde dráž,“ komentuje situaci tajemník svazu Michal Kovařík.

Chybějící tuny chmele lze nahradit dovozem, i když ročně do Česka dovážených zhruba 300 tun (zejména z Německa, Slovenska a Belgie) představuje zatím jen zlomek domácí spotřeby. Navícsucho postihlo i pěstitele v zahraničí, například v Německu.

Mezi pivovarníky se spekuluje, že neúroda by mohla zdražit pověstný žatecký červeňák možná až na dvojnásobek současné ceny. Alespoň pro ty pivovary, které nemají s chmelaři smlouvy dopředu.

Hrozí zdražení piva?

Ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Vladimír Balach ale pochybuje, že by letošní velká neúroda chmele způsobila vážný nedostatek a ve výsledku pak zdražení piva. „Trh se umí s podobnými výkyvy vyrovnat,“ říká.

Pivo

Sami pivovarníci se odpovědi spíš vyhýbají. „Situaci nyní vyhodnocujeme,“ opáčil mluvčí Budějovického Budvaru Petr Samec. „Nemáme od svých obchodních partnerů zatím téměř žádné zprávy, že by nějakým zásadním způsobem omezili dlouhodobě nasmlouvané dodávky chmele pro náš pivovar,“ přidává se Zdeněk Mikulášek z humpoleckého pivovaru Bernard.

Problémy s neúrodou potvrzují ve Svijanech – tamní pivovar má vlastní chmelnice. I na nich klesla produkce o třetinu. „Letošní horší úrodu bez potíží vykryjeme z loňské sklizně. Zdražovat pivo se v tuto chvíli nechystáme,“ reaguje mluvčí Pivovaru Svijany Petra Winklerová.

Čeští odběratelé přitom představují jen menší část z vyprodukovaného množství, zbytek se vyváží, zejména do Japonska. Loni pěstitelé u nás sklidili přes šest tisíc tun, z toho se čtyři tisíce vyvezly do světa.

Autor: