Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Chemikálie na čištění bazénů léčí rakovinu, věří někteří pacienti. Šílenství, děsí se lékaři

Česko

  6:00
PRAHA - Onkologové se v ordinacích setkávají s lidmi, kteří používají k léčbě rakoviny oxid chloričitý, který se mimo jiné používá i k čištění vody v bazénu. „To považuji za naprosté šílenství a může to udělat jenom magor,“ tvrdí prezident České lékařské komory Milan Kubek.
Léčba rakoviny

Léčba rakoviny foto: Shutterstock

Onen „zázračný“ roztok se jmenuje CDS2. „Je to látka, která se začne vyvíjet smícháním dvou složek - chloritanu sodného a hydrogensíranu sodného. Roztok CDS2 obsahuje oxid chloričitý rozpuštěný v pitné vodě,“ popisuje jeden z propagačních webů. CDS2 pak lidé pijí, nebo aplikují na pokožku.

Používání takových látek k léčení dlouhodobě sleduje klub českých skeptiků Sisyfos. „Oxid chloričitý a příbuzné sloučeniny uvolňující chlór nejsou pouhými průmyslovými bělidly, „proměnily“ se ve všelék pod různými názvy,“ tvrdí předseda Sisyfos Čeněk Zlatník.

Řešení „na všechno“

V roce 2010 varovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce před údajně zázračnou léčivou látkou se zkratkou MMS (Miracle Mineral Supplement) prezentovaný jako „konečné řešení všech nemocí“. Propagátoři tvrdili, že MMS dokáže vyléčit třeba HIV nebo dokonce i rakovinu. Po namíchání přípravek obsahoval látku oxid chloričitý, která se vyskytuje i v silnějším CDS2.

Někteří lidé věří, že látka by měla být používána především k detoxikaci organizmu a ničení parazitů v těle. „To považuji za naprosté šílenství a může to udělat jenom magor, aby pil desinfekční prostředek takového rázu,“ varuje prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Onkologům podobné případy nejsou cizí. „Bohužel jsme se setkali s pacienty, kteří byli léčeni touto nesmyslnou metodou jako alternativou standardní léčby a propásla se optimální příležitost k intervenci,“ míní přednosta onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Bohuslav Melichar. „Obávám se, že silná oxidační činidla mohou růst nádoru i povzbudit a nádorové onemocnění určitě nevyléčí,“ dodává s tím, že se v poslední době setkal už se dvěma případy.

Zkušenosti mají i ve fakultní nemocnici v Motole - největším zdravotnickém zařízení v Česku. „Nechápu, jak to ti lidé mohou brát. Je to šílenost. Naštěstí se setkáváme jen s jednotlivci v průběhu roku,“ popsala přednostka onkologické kliniky Jana Prausová.

Rady na Facebooku

Na sociální síti Facebook vznikla skupina Užíváme CDS (chlordioxid solution) se skoro šesti tisíci uživateli. V ní lidé sdílí své zkušenosti a amatérsky si radí, jak léčit různá onemocnění.

Server Lidovky.cz oslovil jednoho z propagátorů CDS2 Otu Nepilého. Ten poskytl v minulosti o tématu rozhovor několika alternativním serverům. Nyní však na otázky odmítl odpovědět s tím, že médiím nevěří a chce, aby s ním o tématu mluvil člověk, který pití zázračného roztoku vyzkoušel.

„Pokud jde o rakovinu, znám několik lidí, co se z rakoviny pomocí CDS2 a MMS dostali. Úspěchy však nejsou tak velké, jak bylo v knihách prezentováno. Kniha zmíní tři úspěšné případy a nezmíní dalších dvacet neúspěšných případů s rakovinou,“ přiznává Nepilý v rozhovoru pro Kanal22.cz. CDS2 a MMS podle svých předchozích výroků nepovažuje za všelék - spíše látku upřednostňuje při detoxikaci organismu.

Při velkém požití oxidu chloričitého se mohou navíc objevit nepříznivé zdravotní účinky. „Ve vědecké literatuře je popsán případ dvou lidí, kteří vypili 250 ml roztoku oxidu chloričitého o koncentraci 40 ppm (částic na milion); příznaky otravy popisovali jako náhlou bolest hlavy, nevolnost a bolest břicha,“ tvrdí Iva Kolářová z České parazitologické společnosti.

„Ohroženou skupinou mohou být hlavně nemocní, těhotné ženy, u kterých se zvyšuje riziko předčasného porodu, u dětí a novorozenců hrozí zase riziko opožděného neurologického vývoje,“ varuje Kolářová.

Léčí se tak i děti

Podle výpovědí na internetu některým lidem bývá po CDS2 špatně. „Bizarní je, že to považují za pozitivní jev, že tělo s problémem bojuje,“ tvrdí novinář a místopředseda klubu Sisyfos Leoš Kyša. „Nejhorší je, že se tyto látky doporučují i pro léčbu malých dětí,“ dodává.

Léčitelé jsou podle šéfa lékařské komory na rozdíl od lékařů v bezpečí. „Trestné by to bylo, kdyby něco takového páchal lékař. Pokud to páchá laik, který nemá zdravotnické vzdělání, tak je to o hlouposti lidí, kteří k němu chodí. Je v tom naivita, ale často i zoufalství, kterého různí šarlatáni zneužívají,“ míní Kubek.

Autor: