Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Česko

V Chomutově našli ampule s kyanidem. Blízký potok naštěstí nebyl zasažen

Do českých odpadních vod teče nezvyklé množství nebezpečných chemikálií foto: Shutterstock

CHOMUTOV - U potoka Hačka v chomutovské části Spořice se v sobotu odpoledne objevily chemikálie. Na místo přijela speciální jednotka hasičů a chemická laboratoř. Mezi chemikáliemi byla ampule s označením prudce jedovatého kyanidu sodného.
  13:26

Podle ředitelky krajského inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Jany Moravcové životního prostředí ale ohroženo nebylo. Složení látek budou zkoumat specialisté.

Chomutovská jednotka povolala specializovanou chemickou laboratoř z Třemošné. "Mezi nádobami s chemikáliemi byla nalezena ampulka s látkou, na níž byl nápis kyanid sodný. Hasiči v protichemických oblecích posbírali nádoby do barelů. Podle vyjádření pracovníka Chemické laboratoře Třemošná bylo odstranění chemikálií dostačující," řekl Marvan.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle operačního důstojníka chomutovských hasičů byly některé ampule rozbité. Mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský ČTK řekl, že nádob s chemikáliemi bylo několik. "Byly označené jako chloridy a dusičnany," doplnil Svejkovský. Podle Marvana bude ampulka s označením kyanidu v pondělí podrobena analýze v chemické laboratoři.

Podle ČIŽP i Povodí Ohře životního prostředí látky nepoškodily. "Nedošlo ke kontaminaci vody ani zeminy. Dál se bude samozřejmě zjišťovat, o jaké látky šlo," řekla ČTK Moravcová.

Kyanid sodný je prudce jedovatá látka, která je rozpustná ve vodě a alkoholech. Velmi nebezpečná je pro vodní ekosystém.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!