Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chorému senátorovi vyhrožovali na WC

Česko

  9:47
PRAHA - Senátoru za lidovce Josefu Kalbáčovi, který musel ze zdravotních důvodů opustit páteční prezidentskou volbu, údajně vyhrožoval na toaletě neznámý mladík. Jeho slova souvisela s rozhodnutím Kalbáče volit Václava Klause. Uvedla to Česká televize.

Osmašedesátiletý lidovecký senátor za Strakonice Josef Kalbáč. foto: Reprofoto

Kalbáč tvrdí, že měl incident s neznámým mladíkem, který se ho snažil odradit od hlasování pro prezidentského kandidáta Václava Klause. Když se muže pokusil zadržet, udělalo se mu špatně a musel vyhledat lékařskou pomoc kvůli srdeční arytmii. Proto se nezúčastnil sobotní prezidentské volby na pražském Hradě. Řekl to dnes České televizi (ČT).

Incident se odehrál na toaletách. Neznámý mladík údajně Kalbáčovi položil tři otázky. "První byla, jestli budu opět volit Václava Klause. Ta druhá byla, jestli budeme přesvědčovat ostatní naše kolegy, kteří chtějí volit profesora (Jana) Švejnara. A ta třetí, to byla spíš výhrůžka. Řekl, že jestli bude zvolen Václav Klaus, tak to bude mít důsledky pro celou KDU-ČSL, včetně mě," řekl ČT senátor.
Mladík pak podle Kalbáče utekl a lidovci se udělalo špatně, když se jej snažil chytit. "Tak jsem si běžel do šatny pro léky, ale bohužel to nebylo nic platné. Nezbylo mi nic jiného než vyhledat lékařskou službu," dodal.

Barták: na mě tlak nevyvíjeli
Kromě Kalbáče se sobotní volby nezúčastnili ještě nezávislý senátor z klubu KDU-ČSL Karel Barták a poslanec ČSSD Evžen Snítilý. Nepřítomnost tří zákonodárců zásadně ovlivnila výsledek volby. Kdyby hlasovali, zřejmě by zvítězil prezidentský kandidát ODS Klaus. Barták volit nepřišel, protože nesouhlasí s veřejnou volbou hlavy státu. Svůj postoj nezmění ani pro příští volbu. Senátor, který je považován za volitele Klause, řekl, že na něj kvůli jeho rozhodnutí nikdo nevyvíjel žádný tlak.


Snítilý byl v sobotu hospitalizován kvůli kolapsu a celkovému vyčerpání organismu. Místopředseda sněmovního klubu ČSSD David Rath poté prohlásil, že se poslanec zhroutil po rozhovoru s místopředsedou ODS Ivanem Langrem. Ten to označil za sprostou pomluvu. Kromě Kalbáče si na nátlak v souvislosti s prezidentskou volbou stěžovala i nezávislá senátorka Jana Juřenčáková, která podporuje Klause. V noci na sobotu dostala urážlivou anonymní textovou zprávu. Autor zprávy se jí ptal, "kolik od Klause dostala".

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!