Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Volbu rozhodli nemocní

Česko

  15:49
PRAHA - Nátlak a vzájemná obviňování politických stran z nečestného jednání provázela celou sobotní volbu prezidenta. Hádky se točily především kolem tří zákonodárců, jejichž nepřítomnost při hlasování rozhodla o tom, že předvším Václav Klaus ale ani Jan Švejnar nebyli zvoleni. PREZIDENTSKÁ VOLBA MINUTU PO MINUTĚ ZDE

Tento snímek vydával Jiří Paroubek za důkaz nátlaku ODS na poslance Snítilého. Na fotografii jsou zleva poslankyně Horníková, ministr Langer a poslanec Snítilý

Volbu již od rána provázela napjatá atmosféra především mezi ČSSD a ODS. Od začátku schůze chyběl senátor Karel Barták z klubu KDU-ČSL. Už v pátek večer musel vyhledat lékařské ošetření. Barták, který v pátek volil Václava Klause, má prý problémy se srdcem.
 
Prezidentská volba minutu po minutě online
Vše o volbě prezidenta zde
Jak se volí prezident zde
Podívejte se na páteční fotogalerii
Podívejte se na sobotní fotogalerii
Přečtěte si Klausův projev zde
Přečtěte si Švejnarův projev zde

Nejvíce emocí vzbudil osud poslance ČSSD Evžena Snítilého, který také musel kvůli zhoršení zdravotního stavu opustit schůzi a byl hospitalizován. Sociální demokraté tvrdí, že Snítilý se zhroutil po schůzce s poslancem a ministrem vnitra Ivanem Langrem (ODS) a poslankyní Zdeňkou Horníkovou (ODS).

Šéf ČSSD Jiří Paroubek novinářům ukázal fotografii setkání Snítilého s poslanci ODS. Místopředseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka uvedl, že poslanec Snítilý zkolaboval u lékaře krátce po schůzce. Uvedl také, že při ní mohl být vystaven nátlaku. Langer to ale popřel. "Je to ta nejsprostší lež, kterou jsem kdy slyšel. Dělá se mi špatně z toho, že někdo může něco takového říct," řekl ministr vnitra.

Výsledky druhého kola volby Podívejte se na infografiku s výsledky voleb

Langer uvedl, že se Snítilým dnes na Hradě hovořil. "Byl ve špatném zdravotním i psychickém stavu. Během našeho rozhovoru se jeho stav ani nezlepšil, ani nezhoršil. Rozešli jsme se v klidu, v přátelské atmosféře," popsal Langer a mluvil naopak o nátlaku ČSSD. Tvrdil, že jestli na Snítilého někdo vyvíjel nátlak, pak jsou to ti, kteří teď křičí: "Chyťte zloděje". "Myslíte, že bych byl tak hloupý a vyvíjel na něj nátlak ve veřejném prostoru, kde nás může každý vidět?" zeptal se člen ODS.

Snítilý nyní leží v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích na kardiologickém oddělení. "Diagnóza je celkové vyčerpání organismu s kolapsovým stavem," řekla mluvčí nemocnice Iva Ruskovská. Podle ní se nyní nedá odhadnout, jak se poslancův zdravotní stav bude dál vyvíjet.

"Udělám to, jak chcete, jasně"
Schůzce se Snítilým byli prý náhodně svědky dva poslanci ČSSD Ivan Ohlídal a Josef Řihák. "Udělám to, jak chcete, jasně," zaslechl prý Ohlídal slova Snítilého, který poté odcházel. Poslanec Řihák zase zaslechl Langra, jak tiše odpověděl: "Dobře, to vyřídíme."

Poslankyně Horníková řekla, že se Snítilým hovořila, protože je to její osobní přítel. Rozhovor byl podle ní soukromý. "Já nevím, co je špatného na tom si povídat, povídají si kolegové s kolegy, v žádném případě to nebyl žádný nátlak z mé strany," řekla. Snítilého se prý ptala hlavně na jeho zdravotní stav. "Necítil se dobře," podotkla. Řeč podle ní prý mohla být i o prezidentské volbě, protože o ní v kuloárech nyní mluví všichni.

Senátorka Jana Juřenčáková ukazuje novinářům anonymní textovou zprávu ve svém mobilním telefonu Kolem 11:00 se udělalo nevolno také lidoveckému senátorovi Josefu Kalbáčovi. Údajně odjel z Hradu vyhledat lékaře. Kalbáč včera volil Václava Klause.

Mezi zákonodárci se řešila také vulgární textová zpráva, kterou na svůj telefon dostala senátorka SNK Jana Juřenčáková, která   podporuje nynějšího prezidenta Klause. 

ČSSD: Výsledky mohla ODS zfalšovat
Než mělo dojít k těmto zákulisním praktikám potvrdil už na začátku jednání šéf sněmovny Miloslav Vlček správnost pátečních neoficiálních výsledků druhého kola volby, jejichž pravdivost někteří zákonodárci zpochybňovali. Podle oficiálních výsledků dostal Václav Klaus celkem 142 hlasů, jeho soupeř Jan Švejnar 135 hlasů. Proti výsledkům nikdo nevznesl žádnou námitku, přestože ČSSD předem avizovala, že to udělá.

Jak dopadlo druhé kolo volby
----  senát
pro
senát
proti
sněmova
pro
sněmovna
proti
celkem
pro
celkem
proti
Klaus 48 22 94 99 142 121
Švejnar 31 36 104 84 135 120

Sociální demokraté se také rozhodli, že nebudou zpochybňovat výsledek druhého kola, i když mají pochybnosti o počtu hlasů pro Klause. Předseda ČSSD Jiří Paroubek řekl, že Klaus dostal 140 hlasů, i když podle oficiálních výsledků dostal o dva více. "140 hlasů, víc pan prezident Klaus nedostal," uvedl.

Naznačil také, že ODS mohla záměrně počty hlasů zfalšovat. "Je to příliš velká náhoda na to, abych to jen přecházel. S velkou pravděpodobností to tak je," uvedl opoziční lídr s tím, že podobný "trik" by mohla nejsilnější parlamentní a vládní strana použít i v závěrečném kole. V řadách ODS se zase mluvilo o tom, že může jít o provokaci.

Oficiální výsledky 2. kola

I když volitelé hlasovali pro Klause, či jeho soupeře Jana Švejnara zvednutím ruky před zraky televizních diváků, ze záběrů se nedalo přesně určit, jak kdo hlasuje, a někdo mohl teoreticky hlasovat pro oba kandidáty.

Projevy Klause a Švejnara- audio

Hlasy sčítali v sále skrutátorky, s nimiž obě komory před hlasováním vyslovily souhlas. Skrutátorky mají na starosti vymezený okruh zákonodárců, výsledky za svůj úsek hlásí volební komisi složené z poslanců a senátorů napříč politickým spektrem.

Jak dopadlo první kolo volby
----  senát
pro
senát
proti
sněmova
pro
sněmovna
proti
celkem pro celkem proti
Klaus 47 22 92 103 139 125
Švejnar 32 28 106 82 138 110

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...