Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chyba poslanců. Otcové 'kukaččích' dětí mohou zavalit soudy

Česko

  8:00
PRAHA - Soudy zavalené žalobami nespokojených otců "kukaččích" dětí. Taková situace může nastat od 1. ledna 2012. Zaváhání poslanců dalo naději mužům, kteří jsou zapsaní v rodném listě, i když nejsou biologickými otci a soudy už je jednou odmítly z rodného listu vyškrtnout.
Tatínek s miminkem - ilustrační foto.

Tatínek s miminkem - ilustrační foto. foto: Shutterstock

V zákoně o rodině stojí, že popřít otcovství lze pouze šest měsíců od chvíle, kdy se dozvíte o narození dítěte. Pokud lhůtu propásnete, je pak téměř bez šance situaci zvrátit. Ústavní soud ovšem loni šestiměsíční lhůtu zrušil, a to k 31. 12. 2011 s tím, že porušuje práva otců.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo spravedlnosti proto chtělo lhůtu prodloužit. Popírat otcovství by nově šlo do tří let věku dítěte. Plán mu ale v úterý zhatili poslanci, když neschválili novelu zákona o rodině. Nyní reálně hrozí, že tu alespoň nějakou dobu nebude platit vůbec žádná lhůta.

"Byl by to obrovský problém. Všichni nespokojení otcové, kterým Nejvyšší státní zastupitelství odmítlo podat žalobu na popření otcovství, by mohli od ledna začít podávat žaloby znovu," řekla LN přední odbornice na rodinné právo a děkanka olomoucké právnické fakulty Milana Hrušáková.

Nespokojený otec: Obrátím se na soud hned 1. ledna
To je i případ Vladimíra Cihláře, který se o tom, že není skutečným otcem své dcery, dozvěděl, když jí byl jeden rok. "Udělal bych to, hned 1. ledna 2012 bych podal elektronickou cestou žalobu na popření otcovství," potvrzuje Cihlář.

Novelu zákona o rodině, která se do sněmovny dostala letos v březnu, sice poslanci schválili, Senát ji ale v červenci zamítl. Postavil se proti úpravě střídavé péče, kterou novela také řešila. Prodloužení lhůty senátorům nevadilo, a tak vrátili návrh do sněmovny s tím, ať poslanci schválí jen novou lhůtu.

To poslanci zamítli, zároveň se jim ale nepodařilo přehlasovat Senát a prosadit novelu v původním znění. Tím legislativní cesta novely definitivně skončila.

Ministerstvo spravedlnosti je ale přesvědčené, že se lhůtu do konce roku prodloužit podaří. "Připravíme předlohu jen s prodloužením popěrné lhůty a pokusíme se, aby to byl poslanecký návrh, což by bylo rychlejší než vládní návrh," řekla LN mluvčí resortu Tereza Palečková.

Podle poslance Marka Bendy (ODS) ale není vůbec jisté, jestli se to stihne. "Pokud by šla novela v klasickém procesu, tak se to téměř určitě nestihne," míní.

Poslanec Pavel Staněk (ODS) chce novelu předložit ještě tento nebo příští týden. "Prodloužení lhůty byl nekonfliktní návrh, proto by to mohlo jít i ve zkráceném řízení, ale nemůžu předbíhat, uvidíme," řekl. S úpravou lhůty už počítá i nový občanský zákoník, ten však začne platit nejdříve v roce 2013.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy
TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy

Chcete mít vytřeno raz dva? Přejděte na TURBO! Otestujte s eMiminem třásňový mop s mikrovlákny Vileda TURBO. Nový mop čeká na 10 z vás.

Mohlo by vás zajímat