Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Chyba poslanců. Otcové 'kukaččích' dětí mohou zavalit soudy

Česko

  8:00
PRAHA - Soudy zavalené žalobami nespokojených otců "kukaččích" dětí. Taková situace může nastat od 1. ledna 2012. Zaváhání poslanců dalo naději mužům, kteří jsou zapsaní v rodném listě, i když nejsou biologickými otci a soudy už je jednou odmítly z rodného listu vyškrtnout.
Tatínek s miminkem - ilustrační foto.

Tatínek s miminkem - ilustrační foto. foto: Shutterstock

V zákoně o rodině stojí, že popřít otcovství lze pouze šest měsíců od chvíle, kdy se dozvíte o narození dítěte. Pokud lhůtu propásnete, je pak téměř bez šance situaci zvrátit. Ústavní soud ovšem loni šestiměsíční lhůtu zrušil, a to k 31. 12. 2011 s tím, že porušuje práva otců.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo spravedlnosti proto chtělo lhůtu prodloužit. Popírat otcovství by nově šlo do tří let věku dítěte. Plán mu ale v úterý zhatili poslanci, když neschválili novelu zákona o rodině. Nyní reálně hrozí, že tu alespoň nějakou dobu nebude platit vůbec žádná lhůta.

"Byl by to obrovský problém. Všichni nespokojení otcové, kterým Nejvyšší státní zastupitelství odmítlo podat žalobu na popření otcovství, by mohli od ledna začít podávat žaloby znovu," řekla LN přední odbornice na rodinné právo a děkanka olomoucké právnické fakulty Milana Hrušáková.

Nespokojený otec: Obrátím se na soud hned 1. ledna
To je i případ Vladimíra Cihláře, který se o tom, že není skutečným otcem své dcery, dozvěděl, když jí byl jeden rok. "Udělal bych to, hned 1. ledna 2012 bych podal elektronickou cestou žalobu na popření otcovství," potvrzuje Cihlář.

Novelu zákona o rodině, která se do sněmovny dostala letos v březnu, sice poslanci schválili, Senát ji ale v červenci zamítl. Postavil se proti úpravě střídavé péče, kterou novela také řešila. Prodloužení lhůty senátorům nevadilo, a tak vrátili návrh do sněmovny s tím, ať poslanci schválí jen novou lhůtu.

To poslanci zamítli, zároveň se jim ale nepodařilo přehlasovat Senát a prosadit novelu v původním znění. Tím legislativní cesta novely definitivně skončila.

Ministerstvo spravedlnosti je ale přesvědčené, že se lhůtu do konce roku prodloužit podaří. "Připravíme předlohu jen s prodloužením popěrné lhůty a pokusíme se, aby to byl poslanecký návrh, což by bylo rychlejší než vládní návrh," řekla LN mluvčí resortu Tereza Palečková.

Podle poslance Marka Bendy (ODS) ale není vůbec jisté, jestli se to stihne. "Pokud by šla novela v klasickém procesu, tak se to téměř určitě nestihne," míní.

Poslanec Pavel Staněk (ODS) chce novelu předložit ještě tento nebo příští týden. "Prodloužení lhůty byl nekonfliktní návrh, proto by to mohlo jít i ve zkráceném řízení, ale nemůžu předbíhat, uvidíme," řekl. S úpravou lhůty už počítá i nový občanský zákoník, ten však začne platit nejdříve v roce 2013.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!