Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Chybět bude na 2000 lékařů

České zdravotnictví je absolutně nepřipraveno na nástup nového zákoníku práce. V důsledku radikálního omezení prostoru pro přesčasovou práci bude českým nemocnicím k pokrytí nepřetržité péče o pacienty chybět podle odhadu ministerstva zdravotnictví na 2000 kvalifikovaných lékařů. Velké problémy s naplněním zákoníku budou mít i záchranné služby, kde by potřebovali zvýšit stavy o téměř třetinu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Divič

10. 12. 2006 15:03
Tak on nechybí hajzlpapír ale doktoři?

Se divim, jak může za kapitalismu něco chybět. Stačí přece nasadit taxu za jednu návštěvu u doktora na pět set kč a doktoři budou hnedle přebejvat. Ty bolševický kecy o nedostatku doktorů mi připomínají něco jako nedostatek hajzlpapíru a fronty na mandarinky za bolševika.

0 0
možnosti

protože

10. 12. 2006 16:15
Re: Tak on nechybí hajzlpapír ale doktoři?

!!doktoři se po nocích válejí o službách na kanapích namísto toho, že by makali a ve dne zas fňukají, že mají moc práce a samé papírování,

jak to jenom na tom západě tedy dělají???

0 0
možnosti

ola

9. 12. 2006 22:27
42,5 x 52 je 2210 . navíc + 416 + 400

Nezdá se Vám ,že 816 navíc v práci ročně je až příliš. Nevím, ale myslím si, že lékaři jsou taky lidé, mají taky rodiny, musí se celoživotně vzdělávat, což nemá žádné jiné povolání ve stavovských předpisech komor, mají nárok na odpočinek atd. Nevolnictví bylo přeci již zrušeno, tak co ODS plká...jestli si to chce zodpovídat před Bruselem...

0 0
možnosti

havran

9. 12. 2006 22:43
Re: 42,5 x 52 je 2210 . navíc + 416 + 400

Já netvrdím jestli je 816 málo nebo moc. Mimochodem povinný čas rezidenta ve Státech je výrazně vyšší.:-/. Já však říkám, že snížení limitu na polovinu nemá řešení jak mu dostát a neobcházet jej (v podmínkách českých nemocnic)  Mimochodem řada států má pro tuto direktivu výjimku (samozřejmě ty původní, "pravé" státy EU:-)) Jinak nutno říci, že vzdělávat se během služby je většinou snazší než doma s rodinou.

0 0
možnosti

jasánek

9. 12. 2006 8:10
Problém přesčasové práce se řešil už před 15 lety

Co já vím tak problém přesčasové práce se řešil už před 15 lety a se stejnými závěry jako dnes. Stává se z toho taková "myslivecká latina". Jestliže lékař tvrdí že pracuje např.72 hodin v kuse tak to nemůže být v žádném případě pravda.

0 0
možnosti

havran

9. 12. 2006 9:32
Re: Problém přesčasové práce se řešil už před 15 lety

Ano řešilo se to, ale právě pomocí "přesčasů" a "čekání na práci". To se nyní ruší a proto vzniká problém. Pokud se to neobejde (jako už nyní) a ten doktor tam opravdu nebude, tak tam musí být jiný - pokud nedojde k zásadní reorganizaci práce a to nebude hned (myslím roky) a ne bez křiku pacientů (nebudou lékaři v noci v nemocnici). Když je lékař 72 hod v nemocnici (spíše ale 56) tak sice trvale nepracuje, ale nepochybně je celou tu dobu na pracovišti ! O tom nemůže být pochyb. Rozhodně není doma a neužívá si víkend. Pravda - může třeba plácat v diskuzi na netu, že:-).

0 0
možnosti

jasánek

9. 12. 2006 6:59
Neblbněte lidi, nebude chybět vůbec žádný lékař

.

0 0
možnosti

Kašpárek

8. 12. 2006 21:14
chyby a zase chyby.

Už janom to že je tam J Hurvínek se svým klonem je velká chyba.

Zdravotnictví by měl řídit ekonom a ne doktor který je spjat s farmaceuty a lekárníky.Sečtěte a napište veřejnosti":

Kolik stát potažmo pojištovny vyberou  kolik jim zůstane za nehty ,jak velký aparát se podílí na zdravotním pojišťovnictví,Kolik mají průměrný plat lékaři,kolik pomocný personál a sestry. kolik stojí den pobytu v nemocnici bez obsluhy a léčení /pouze lůžko a strava.) Prosím Vás hlavně Novináře statistiky atp. zveřejněte takové statistiky  a nechte lidi aby si rozhodli jesli chtěj více nebo méně placené zdravotnictví  ve všeobecném referendu   Kterého se bojí především naši volení Vždyt je volí pouze třetina obyvatel  zato že špatně rozhodují a jsou nepotrestatelní berou plat který si ani nezaslouží.A proto všechny závažná rozhodnutí by měla projít referendem jako ve Švajzu.                 Páni poslanci by měli veřejně hlasovat o referendu aby každý vyděl jakého hada si zvolil.

0 0
možnosti

havran

8. 12. 2006 21:57
páté přes deváté

Kašpárek nám to tady dosti pomotal, že? Co nám vlastně chtěl říci?:-D

0 0
možnosti

\semicolon

8. 12. 2006 19:07
Nevím jak je to dnes...

Nevím jak je to dnes, ale za mého mládí jsme se ve škole učili, že ČSSR má nejvíce lékařů na počet obyvatel. Čím to asi je, že jich je najednou málo a musíme je "dovážet" z méně zadoktorovaného východu?

Je prostě třeba racionalizovat systém.

0 0
možnosti

Pepin

8. 12. 2006 19:44
Re: Nevím jak je to dnes...

Taky jsem se ucil ve skole ze v budoucnu bude komunismus,nebudou penize,vsichni budou mit vsechno a ze .....Makam jak cernej deset hodin denne a hodinu do prace a zpet.  A o penezech radsi nemluvim..

  Takze????;-((Y)

0 0
možnosti

CechoAmerican

8. 12. 2006 16:50
Kam to speje: Od uspesneho evropskeho k nakladnemu, sobeckemu US systemu

USA vydavaji na zdravotnictvi (neuveritelnych) 17% HDP, asi 5.500 USD/hlavu a rok. Pritom 47 milionu Americanui nema zadne zdravotni pojisteni (nemohou si jej dovolit), dalsich 65 milionu nema zadne pojisteni na zubni lekare (ikdyz je to vec ktera je potreba nejvice). Ti Americane, kteri jakekoliv pojisteni maji jsou na to PATRICNE hrdi, "dokazali to". Pojisteni je vazane na dane zamestnani, se ztratou jobu (stale castejsi fenomen, prumerny American zmeni zamestnani 9x za zivot) ztraci pojisteni, take proto, ze si ze sveho placene prodlouzeni pojisteni (po vyhazovu z prace), tzv COBRA nemuze proste dovolit: 1000 USD a vic na rodinu se 2 detmi mesicne, kdyz prumerny HRUBY plat v USA je 3200 USD mes. NAVIC: spoluucast je v USA znacna ikdyz ma clovek pojisteni. Zaprve: tzv. deductible, tedy prvnich asi 500 USD rocne na pojistence a asi prvnich 1500 USD na rodinu plati ze sve kapsy. Pak nastupuje 80% hrazeni pojistovnou. Ale kdyz antibiotika za zanet ucha stoji 150 USD, tak 20% je stale 30 USD. 20% za den v nemocnici (BEZ VYKONU) je 20% z asi 3000 USD, tedy 600 USD. Exekucni pohledavky lekaru a nemocnic jsou hlavni pricinou rychle rostouciho bankrotu domacnosti, vloni rekorni pocet 2,7 mil domacnosti (na hlavu 7x vice nez v Britanii, asi 15x vice nez v zapadni Evrope). Kdyz jde rodicka slehnout do nemocnice - a ma stesti, ze ma pojisteni - pojistka ji hradi max 48 hodin v nemocnici. Ne po porodu, ale po VSTUPU do nemocnice. (Donedavna to bylo jen 24 hodin, ale bylo moc komlikaci s rychle vyhozenymi rodickami). defakto nikdo si nemuze "priplatit" ze sveho extra den nebo dva v nemocnici, je li pokoj za 3000 USD plus dalsi tisice za lekarskou peci. (To, ze v USA neni zadna materska, natozpak leta placene, je take fakt, ktery si, stejne jako neexistenci vseobecneho zdrav pojisteni, duchod pro muze i ZENY od 65ti, zadne skoly zdarma, atd. ti, co prepocitavaji "kupni silu" neuvedomuji). --- LEKARI a podnikatele ve zdravotnictvi se ale maji dobre, nejlepe na svete. dokonceni

0 0
možnosti

CechoAmerican

8. 12. 2006 16:56
USA - vzor Klause a modrych strak

LEKARI a podnikatele ve zdrav se ale maji dobre, nejlepe na svete. Starsi lide, kteri konecne splati 30-letou hypoteku, utrati cenu sveho domu na par let v domove duchodcu, takove polonemocnici, cena 5000 USD/mesic. --- Prumerny plat lekare v USA je asi 190.000 USD/rok, tedy asi 5x vice nez prumer. Nasi lekari maji co dohanet, 5x 20.000, tedy v prumeru 100 tis/mes. Jsou "nedoceneni". Jako (skoro) vsechno, zdravotnictvi je v USA byznis: Kdyz cloveka neco boli, kdyz on, nebo rodinny prislusnik nalehave potrebuje lekarskou pomoc, je ochoten, doslova, zaplatit vse. Pojisteni je drahe (chradnouci americke automobilky spocitaly, ze v cene kazdeho auta je naklady na zdravotni peci a pojisteni zamestnancu prijdoou na 2 tisice dolaru) a ze ti, kteri si pojisteni (a drahou spoluucast) mohou dovolit platit, dotuji ty, kteri pojisteni nemaji (lekari a nemocnice potrebuji vykony, ze). Ikdyz v nalehavych pripoadech jsou nepojisteni NUCENI na pohotovost a do nemocnice jit (a nejsou odmitnuti), miliony lidi kazdy den PRECHAZEJI nejruznejsi choroby a potize, se kterymi by v EU k lekari davno sli. Jednak je neveznou a hlavne nemaji na vydriduske ucty lekaru a nemocnic penize a exekutora ne kazdy chce mit za zady. Zdravotni pece v USA je HLUBOCE diferenciovana: kdo na ni ma a (rostouci miliony tech) kteri na ni nemaji. To, ze i v USA drtiva vetsina nemocnic je neziskovych, ale echte pravicakum v CR, nema cenu vysvetlovat. Naokraj: Ma-li prumerny American na rok 5500 USD na zdrav peci a Cech (8% HDP) asi 1000 USD je jasne, ze pri SVETOVYCH cenach (za mnohe leky, zarizeni) ma Cech mnohem "vyse do zlabu". A dohnat to na investicnich nakladech (stavby u nas nejsou levnejsi nez na Zapade) to nejde. To znamena nizsi platy personalu, tedy i lekaru. (Navic: uplatky farmaceutickych firem a dodavatelu zarizeni reditelum nemocnic, lekarum a lekarnikum, vcetne zdarma navstev zahr symposiii, atd.) casto vedou k tomu, ze ceska nemocnice, atd. nevyjedna vyhodnou nebo mnozstevni slevu.

0 0
možnosti

R

8. 12. 2006 14:57
doktori z hor

ja byl vcera u doktorky a ona na me mluvila slovensky... a nedovedla pochopit, ze od ni ocekavam diagnozu v cestine... kdyz uz priliv lekaru z vychodu, pak by meli akceptovat cestinu.... zaroven by stalo vzhledem k narustu vychodnich lekaru za to, zverejnit srovnavaci udaje o urovni tamnich lekarskych fakult....

0 0
možnosti

lojza

8. 12. 2006 15:31
Re: doktori z hor

ono te to asi vice bolelo, kdyz ti to rekla slovensky.jinak se tvuj prispevek neda vysvetlit.

0 0
možnosti

LiskaBystra

8. 12. 2006 11:38
Liska

Nebude, to jsou kecy. Zaveďte smenný provoz, nepřetržitý a ještě ušetřite. Víte kolik přijdou ty hodiny přesčasové práce, práce o sobotách a nedělích. Ještě by se ušetřilo. Ale to lékaři nedopustí, tyhle hodiny jen tak nepustí. To bylo, je a bude. Raději budou stávkovat. Jde přece o ně a jejich prachy. 

0 0
možnosti

Flasi

8. 12. 2006 12:24
Re: Liska

Zavest smenny provoz by pochopitelne bylo reseni v souladu se zakonem, ktere by se pochopitelne lekarum a dalsim zdravotnikum moc nelibilo. Ovsem je otazka, jestli ty lekarske sluzby jsou opravdu skutecna prace, kterou nelze vykonavat tak dlouho, nebo jestli je to spis to cekani na praci a tudiz je mozna tak dlouho slouzit.

V praxi je to nekdy tak, nekdy ona, ale realita je takova, ze tenhle system tady dlouhodobe funguje a doktori ho maji kvuli systemu odmen moc radi. Tak proc ho nezachovat? Aby tady ted nemocnice tapaly a nektere zkusily prijmout desitky lekaru z vychodu, nektere zakon porusovaly a nektere se pokusily najet na smeny? K cemu to bude dobre?

0 0
možnosti

LiskaBystra

8. 12. 2006 11:34
Liska

Proč nedat lékařům příležitost v nepřetržitém směnném provozu? I při přijetí nových, by nároky na mzdy nebyly tak vysoké. Příplatky za pohotovost, soboty, neděle stojí víc. Lékařům ale šlo vždy o peníze z pohotovostí a příslužeb. O ty stojí a jakékoliv omezení se jim nelíbí. Bylo tomu tak dříve, je tomu tak dnes. Jen tak se těch dobře zaplacených hodin nepustí. Ptoto budou raději stávkovat.

0 0
možnosti

havran

8. 12. 2006 22:25
Re: Liska

To jsou děsný nesmysly. Už dnes se zákonník obchází třeba dohodou - no a v té máme 70-80 Kč na hodinu za noční hodiny ve všední den (přijde mi za tyto peníze v noci někdo opravit třeba sprchu, co ?:-/) a o víkendu za noční hodiny 140-160 Kč/hod. Jsou to ty děsné peníze, o kterých mluvíte? Samozřejmě, že v součtu za to množství hodin strávených v nemocnici to dělá podstatný příjem v měsíčním platu, o který nikdo nechce přijít. Pak by totiž lékaři zůstalo dosti pod 20 000 hrubého měsíčně (za běžnou pracovní dobu). Myslím, že nejste dost bystrá:-P.

0 0
možnosti