Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Chybět bude na 2000 lékařů

Česko

  9:23
PRAHA - České zdravotnictví je absolutně nepřipraveno na nástup nového zákoníku práce. V důsledku radikálního omezení prostoru pro přesčasovou práci bude českým nemocnicím k pokrytí nepřetržité péče o pacienty chybět podle odhadu ministerstva zdravotnictví na 2000 kvalifikovaných lékařů. Velké problémy s naplněním zákoníku budou mít i záchranné služby, kde by potřebovali zvýšit stavy o téměř třetinu.
Lékařka-ilustrační foto.

Lékařka-ilustrační foto. foto: Reprofoto

Nový zákoník práce, který má platit od ledna, ruší možnost dohodnout se zaměstnanci kromě povolených 416 přesčasových hodin za rok dalších 400 hodin pohotovosti na pracovišti. Nemocnice tak budou muset přejít na třísměnný provoz, nebo nepřetržitou péči zajistit jinak, například nerovnoměrně rozloženou pracovní dobou personálu. Na to budou potřebovat více lékařů než dosud. A ti na českém pracovním trhu nejsou.

„Sociální demokracie během své vlády nepřipravila zdravotnictví na nový zákoník práce. Za několik týdnů se to teď stihnout nedá,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. S kritikou souhlasí i prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Od ledna 2001 jsme měli šestileté přechodné období, kdy jsme dostali výjimku z norem platných v EU. Během této doby se ale v základních věcech nic neudělalo. Padá to jednoznačně na ministerstva práce a sociálních věcí a zdravotnictví,“ řekl.

ODS žádá posunutí účinnosti novely o rok, aby se zdravotnictví, ale i další resorty stihly připravit. Napoprvé neuspěla. Mimořádná schůze sněmovny s tímto bodem se koná dnes. S odkladem nesouhlasí odbory, ČSSD a KSČM, strůjci nového zákoníku.

Proti odkladu je i Kubek. „Zase by vše zůstalo při starém,“ řekl. ČLK argumentuje přepracovaností lékařů z nadměrného množství přesčasové práce, která v důsledku ohrožuje pacienty. Lékaři navíc za práci nejsou podle Kubka adekvátně placeni. Situaci by od ledna dočasně řešil možností nasmlouvat si nadlimitní přesčasy formou dohody o pracovní činnosti. Za tyto služby by lékaři mohli chtít více peněz, čímž by vznikl ekonomický tlak na nemocnice, aby zákoníku vyhověly třeba organizačními změnami v zajištění péče nebo náborem nových sil.

Ministerstvo však spočítalo, že na to by nemocnice potřebovaly asi 1,7 miliardy korun navíc. Nedostatek lékařů chce zmírnit organizovaným náborem například v Bulharsku a Rumunsku. „Možná opatření se neprojeví dříve než ve druhém čtvrtletí příštího roku,“ podotkl Cikrt.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!