Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čtvrtek byl nejteplejším dnem roku v Česku. Na Hodonínsku bylo 38,3 stupně

Česko

  18:08aktualizováno  18:36
PRAHA - Čtvrtek je s 38,3 stupně zaznamenanými ve Strážnici na Hodonínsku dosud nejteplejším dnem roku v Česku. Překonal tak úterek, který byl původně nejteplejším dnem roku s 37,3 stupně, řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Voda v jakékoli podobě lákala lidi bez rozdílu věku. foto: Martin Veselý, MAFRA

Oproti úterý ve čtvrtek ale nepadlo mnoho teplotních rekordů. Vedra zasáhla hlavně Moravu, v Čechách bylo převážně oblačno.

V úterý byly překonány, nebo vyrovnány rekordy na 35 ze 145 meteorologických stanic měřících přes 30 let. Ve čtvrtek zaznamenalo rekord jen devět dlouhodobě měřících stanic. Třeba ve Strážnici byla čtvrteční teplota stejná jako předchozí rekord z roku 2013. V Lednici na Břeclavsku čtvrtečních 37,4 stupně překonalo původní maximum o čtyři desetiny stupně a v Pohořelicích na Brněnsku aktuálních 37,1 stupně převýšilo rekord o tři desetiny. Oba rekordy stejně jako u Strážnice pocházely z roku 2013.

Vysoké teploty se ve čtvrtek objevily hlavně na jihu a východě Moravy. Po Strážnici bylo největší vedro v Dyjákovicích na Znojemsku a Brodě nad Dyjí na Břeclavsku, kde se shodně vyšplhala rtuť na 37,8 stupně, ale rekord nepřekonala.

Naproti tomu například v západních a severozápadních Čechách byly podle webu ČHMÚ zatím čtvrteční nejvyšší teploty jen kolem 22 stupňů Celsia. „Teploty tam začaly růst až teď později odpoledne,“ sdělili meteorologové.

Současná vedra v Česku budou podle ČHMÚ postupně odeznívat a v neděli by mohly přijít i výraznější deště. Na většině míst Moravy ale zůstanou vysoké teploty ještě v pátek a na jihovýchodě Moravy i v sobotu.

Autor: