Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Provoz na D1 u obce Loket byl po 8 hodinách obnoven. Ráno se tam převrátila cisterna s kyselinou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: HZS Karlovarského kraje

Benešov Provoz na dálnici D1 na Benešovsku byl po ranní nehodě cisterny s kyselinou fosforečnou kolem 17:00 plně obnoven. Provoz byl na 66. km přerušen zhruba osm hodin. Cisterna se před 09:00 převrátila na bok a kyselina z ní začala vytékat. Odpoledne dorazila náhradní cisterna, do které nyní hasiči přečerpávají látku z havarované cisterny. Až se podaří obsah přečerpat, bude se havarovaný vůz převracet zpět na kola.

Sdělil to mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Podle informací na webu policie se nikdo nezranil. Hasiči zasahovali v plné protichemické ochraně, měli skafandry i dýchací přístroje. „Hasiči vytvořili několik hrází, aby se kyselina nešířila do okolní půdy,“ řekl Svoboda.

Havárie se stala v blízkosti vodního zdroje Želivka, která zajišťuje pitnou vodu nejen pro Prahu, ale i pro další přilehlé oblasti hlavního města. Na místo byly povolány společnosti Pretol a Purum, které havárii ve spolupráci s hasiči likvidovaly. Společnost Purum z havarované cisterny přečerpala kyselinu a následně převezla k ekologickému odstranění do vlastní neutralizační stanice v Letově. Policie dopravu odkláněla na 56. kilometru na Soutice, zpět na dálnici se mohli řidiči vracet na 66. kilometru u Lokte.

„Kyselina fosforečná je nebezpečná nejen při přímém kontaktu, ale v teple se rozkládá a vytváří leptavé a toxické plyny. Používá se zejména při zpracování ropy a k úpravě kovů. Využívá se také při výrobě nealkoholických nápojů, mimo jiné nápoje Coca-Cola,“ řekl chemik společnost Purum Tomáš Palán.

Společnost Purum v tiskové zprávě uvedla, že se podařilo zamezit rozsáhlé ekologické havárii, při které hrozilo, že se kontaminuje Želivka, uvedl vedoucí sanačního zásahu Jan Demský. Kyselina fosforečná podle firmy neunikla na D1 poprvé, stalo se tomu také v květnu 2017 při srážce dvou nákladních vozidel.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....