Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Provoz na D1 u obce Loket byl po 8 hodinách obnoven. Ráno se tam převrátila cisterna s kyselinou

Česko

  9:29aktualizováno  18:57
Benešov - Provoz na dálnici D1 na Benešovsku byl po ranní nehodě cisterny s kyselinou fosforečnou kolem 17:00 plně obnoven. Provoz byl na 66. km přerušen zhruba osm hodin. Cisterna se před 09:00 převrátila na bok a kyselina z ní začala vytékat. Odpoledne dorazila náhradní cisterna, do které nyní hasiči přečerpávají látku z havarované cisterny. Až se podaří obsah přečerpat, bude se havarovaný vůz převracet zpět na kola.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: HZS Karlovarského kraje

Dálnici D8 u Petrovic uzavřela nehoda, úsek je po pěti hodinách průjezdný jedním pruhem

Sdělil to mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Podle informací na webu policie se nikdo nezranil. Hasiči zasahovali v plné protichemické ochraně, měli skafandry i dýchací přístroje. „Hasiči vytvořili několik hrází, aby se kyselina nešířila do okolní půdy,“ řekl Svoboda.

Havárie se stala v blízkosti vodního zdroje Želivka, která zajišťuje pitnou vodu nejen pro Prahu, ale i pro další přilehlé oblasti hlavního města. Na místo byly povolány společnosti Pretol a Purum, které havárii ve spolupráci s hasiči likvidovaly. Společnost Purum z havarované cisterny přečerpala kyselinu a následně převezla k ekologickému odstranění do vlastní neutralizační stanice v Letově. Policie dopravu odkláněla na 56. kilometru na Soutice, zpět na dálnici se mohli řidiči vracet na 66. kilometru u Lokte.

„Kyselina fosforečná je nebezpečná nejen při přímém kontaktu, ale v teple se rozkládá a vytváří leptavé a toxické plyny. Používá se zejména při zpracování ropy a k úpravě kovů. Využívá se také při výrobě nealkoholických nápojů, mimo jiné nápoje Coca-Cola,“ řekl chemik společnost Purum Tomáš Palán.

Společnost Purum v tiskové zprávě uvedla, že se podařilo zamezit rozsáhlé ekologické havárii, při které hrozilo, že se kontaminuje Želivka, uvedl vedoucí sanačního zásahu Jan Demský. Kyselina fosforečná podle firmy neunikla na D1 poprvé, stalo se tomu také v květnu 2017 při srážce dvou nákladních vozidel.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...