Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Další obvinění klíčového svědka proti Rittigovi. Z papírny měl vytáhnout miliony

Česko

  6:00
PRAHA - Vyšetřovatel již podruhé rozšířil obvinění stěžejnímu svědkovi v kauze tunelování pražského dopravního podniku Vladimíru Sittovi mladšímu. Podnikatel zásadně přispěl k obvinění lobbisty Ivo Rittiga a dalších kvůli vyvádění peněz z papírny Neograph. Sám ale čelí trestnímu stíhání kvůli tomu, že Neograph připravil o více než 9 milionů korun. Sitta považuje obvinění za pokračování v nátlaku a diskreditaci jeho osoby.

Vladimír Sitta ml., jeden z hlavních aktérů zamotaného příběhu s předraženými jízdenkami a miliony končícími na karibském ostrovu. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Trestní oznámení na Sittu podal další obviněný v kauze "17 haléřů z každé jízdenky" a spolumajitel Neographu Jan Janků. Sitta o něm mluví jako o postavě, přes kterou Neograph ovládal Rittig. Vyšetřovatel Sittu již dříve obvinil společně s otcem a jejich advokátem Martinem Kohoutem ze zneužití informace a postavení v obchodním styku. Ze stejného zločinu ho viní i tentokrát. 

ČTĚTE TAKÉ:

Sitta s otcem a advokátem Kohoutem založili firmu Nanograph (má velmi podobný název jako původní papírna) a společnost Avium Partners. Prostřednictvím nich pak podle Janků tunelovali Neograph. Kriminalisté kvůli tomu otce se synem již dva roky stíhají, Sitta mladší navíc od letošního února čelí obvinění z toho, že do obchodního vztahu mezi Neograph, kde zároveň působil jako ředitel, a slovenskou tiskárnu cenin Prompt postavil Avium Partners. V tiskárně měl dohodnout na navýšení ceny zakázek pro Neograph a rozdíl pak inkasovala jeho firma, čímž získal 5,5 milionu korun.

Měl využít fiktivních faktur

Stejně podle vyšetřovatele fungoval i "fígl", kvůli němuž mu rozšířil obvinění v půli letošního dubna. Avium partners vstoupila mezi Neograph a jeho dodavatele ochranných prvků firmu LightGate.

"Vladimír Sitta vystavil, či nechal vystavit faktury za fiktivní plnění - zprostředkování obchodních na společnost LightGate jak odběratele služby, přičemž se dohodl se společností LightGate na umělém navýšení konečné ceny jednotlivých zakázek pro odběratele, kterým byla společnost Neograph," stojí v obvinění, s nímž se server Lidovky.cz seznámil. 

"Cena, kterou společnost LightGate fakturovala za dodané zboží společnosti Neograph, sestávala z nákladů a zisků společnosti LightGate a k tomu byla připočtena provize společnosti Avium Partners. Výše provize nebyla nijak stanovena, ale řešila se případ od případu," popisuje policejní dokument.

Sitta mladší měl takto papírnu ze Štětí připravit o více než 3,5 milionu korun, po přičtení cifer z předchozích dvou obvinění se celková suma, o níž se měl Sitta na úkor Neographu obohatit, vyšplhala až na 9 milionů korun.

Chtějí mě zdiskreditovat

Sám podnikatel vidí za aktuálním obviněním stejně jako za dvěma předchozími snahu poškodit ho jako stěžejního svědka v jízdenkové kauze. "Další účelová obvinění uvedená v předmětném usnesení považuji za pokračování nátlaku na moji osobu, jakož i za účelovou a plánovanou diskreditaci mé osoby jako oznamovatele a svědka v kauze předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik," uvedl. 

S nabídkou spolupráce ho prý oslovil sám Janků, aby obešel smlouvu se Státní tiskárnou cenin. Na základě ní měl Neograph vyrábět pouze ve spolupráci se státním podnikem, jenže podle Sitty se ceny Janků zdály být příliš vysoké. "Chtěl obejít jím podepsané Čestné prohlášení se státní tiskárnou a nabídl společnosti Avium Partners skrze mojí osobu, aby Avium Partners zajistila bezvadnou výrobu různých zakázek v oblasti speciální polygrafické ceninové výroby. Z důvodu citlivosti porušení Čestného prohlášení Janků také trval na tom, aby mé počínání, resp. počínání Avium Partners, bylo velmi diskrétní, nikoliv však zastřené," tvrdí Sitta. 

Naopak vydělali, brání se Sitta

Neograph podle Sitty vždy i přes zprostředkování transakce vydělal. "Realizované zakázky, na základě Janem Janků schválených cenových nabídek od třetích subjektů byly pro Neograph výhodnější, než kdyby si je zajistil sám, pokud by si je zajistil vůbec. Srovnatelné cenové nabídky měl Jan Janků k dispozici. Výhradně svým vlastním rozhodnutím určil, jakou nabídku Neograph využije, čímž následně predikovat i dodavatele," poukazuje Sitta. 

Ivo Rittig v obležení novinářů.

V souvislosti s obviněními si Sitta stěžuje na práci vyšetřovatele a státní zástupkyně. Tu viní i ze ztráty otcova podílu v Neographu. Původně v ní vlastnil polovinu, jenže kvůli postupu žalobkyně přišel o 43 procent akcií. Sittovi staršímu totiž znemožnila hlasovat na valné hromadě, kvůli čemuž nedokázal zabránit změně vlastnických podílů v papírně. 

Zatímco hlavní "jízdenkovou" linii vyšetřuje protikorupční útvar, podezřením z tunelování papírny se zabývá krajská policie. Připomíná to tak situaci, kdy byl v kauze Tatra obviněn šéf české pobočky automobilky Ronald Adams, hlavní svědek proti exministrovi obrany Martinu Bartákovi viněnému z korupce.  Adams byl přitom klíčovým svědkem proti Bartákovi v další úplatkářské kauze.

"Po dvou letech trestního stíhání vedeného s několikaměsíčními prodlevami mezi jednotlivými úkony, jakoby z ničeho nic pár dní před konáním důležité valné hromady došla k závěru, že je nezbytné preventivně zajistit mému otci veškeré jeho akcie ve společnosti Neograph a zakázat mu výkon hlasovacích práv," zlobí se Sitta. Jeho otec kvůli tomu hodlá žalovat český stát o 200 milionů Kč.  

Kvůli vyvádění peněz z pražského dopravního podniku přes Neograph policie v říjnu 2013 obvinila Janků, bývalého ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka, bývalého ekonomického náměstka Iva Štiku nebo Petera Kmetě, který vede firmu Cokeville Assets se sídlem v Karibiku. V druhé vlně pak kriminalisté z praní špinavých peněz obvinili Ivo Rittiga, u něhož měly končit miliony vyvedené z dopravního podniku, opět Kmetě s Janků a v policejní síti skončili také advokáti z kanceláře MSB Legal David Michal a Marek Stubley.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...