Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

17 haléřů z jízdenky? Běžná provize, peníze Rittigovi nešly, tvrdí obviněný podnikatel

Česko

  6:00
PRAHA - Vůbec poprvé se rozhodl obsáhleji promluvit podnikatel Jan Janků, který je obviněný v kauze údajného tunelování dopravního podniku. Podle tvrzení policie jako spolumajitel papírny Neograph umožnil, aby z každé vyrobené jízdenky odteklo 17 haléřů k firmě v Karibiku, odkud pak putovaly na konto lobbisty Ivo Rittiga. Janků ale v rozhovoru se serverem Lidovky.cz tvrdí, že šlo o běžnou provizi za zprostředkování zakázky. Spojení Rittiga s kauzou je prý účelové.

Lidovky.cz: Jak moc byla pro Neograph významná zakázka na výrobu jízdenek?
Společně s panem Sittou jsme spolupracovali na normální bázi, firmu se podařilo stabilizovat a já to považoval za zásadní investici. V roce 2007 jsem měl obrovskou radost, když jsem společně s panem Kmetěm (šéf firmy Cokeville Assets, přes níž měly peníze odtékat, pozn. red.) v dopravním podniku úspěšně Neograph odprezentoval. Získat dlouhodobý a prestižní kontrakt byla taková výhra v loterii.

ČTĚTE TAKÉ:

 
Lidovky.cz: Podle pana Sitty je to ale moment, kdy jste firmu poškodil a začaly rozbroje mezi vámi...
S tím nesouhlasím. Já jsem se v roce 2007 s panem Kmetěm, jehož znám ještě z vysoké školy, dohodl, že kdyby měl nějaké obchodní možnosti pro Neograph, dohodí mi je. On navrhl, ať oslovíme dopravní podnik a prezentoval tam naši produkci. Zároveň tvrdil, že pokud je produktem veřejné soutěže cenina, není třeba veřejné soutěže. Dopravní podnik to zanalyzoval a ukázalo se, že je to možné. Panové Sitta starší i mladší o tom věděli. Sitta mladší se ve věci velmi aktivně angažoval, bez něj by nebylo možné zakázku realizovat. Byl to on, kdo vytvořil nový typ jízdenky, nacenil ji včetně provize a počítal rentabilitu zakázky, abychom se ujistili, že i po započítání provize pro pana Kmetě to pro nás bude výhodné. 
 
Lidovky.cz: Právě ona provize je ale problematická, podle tvrzení protikorupčního fondu jste tak vyváděli peníze z dopravního podniku...
Zprostředkovatel mi dohodí byznys, já mu za to platím naprosto transparentně provizi, to je naprosto běžné. 

Vladimír Sitta

Lidovky.cz: Jenže ta provize byla polovinou částky, kterou podnik za jednu jízdenku platil, to je taky běžné?
Byla veliká, ale z pohledu rentability byl obchod pořád ziskový. I přes to, že ta provize byla vyšší než náš zisk. Umenšili jsme ho na úkor provize a absolutně nesouhlasím s tím, že by bez provize byla cena jízdenky o 17 haléřů nižší. 

Lidovky.cz: Proč tak vysoká provize? Jen za zprostředkování zakázky?
Ano. 

Lidovky.cz: Nic jiného pro vás pan Kmeť a jeho firma Cokeville Assets nedělali?
Šlo o to, jestli vůbec k té zakázce dojde. 
 
Lidovky.cz: Nepřijde vám divné, že ta společnost sídlí kdesi na Panenských ostrovech?
Já k tomu tak vůbec nepřistupoval, pana Kmetě znám řadu let, má x firem a já nezkoumal kde. Společnost Neograph ale uzavřela smlouvu s českou organizační složkou, která podléhá českým daňovým a jiným předpisům, to je podstatné.
 
Lidovky.cz: U soudu jste ale tvrdil, že vám pan Kmeť za onu provizi poskytoval právní služby. O co šlo?
Byly to služby ve smyslu, že mimo jiné navrhl právní řešení, aby výběrové řízení bylo výběrové řízení na ceninu a mohla se použít metoda oslovení předem určeného dodavatele.
 
Lidovky.cz: I tak je to pro Cokeville Assets  obchod snů, nemyslíte?
My jsme ho chtěli udělat a také jsme ho udělali. Jestliže mi dohodíte obchod a já vás nechám vydělat pět milionů s tím, že prodáte můj produkt a já vydělám milion, tak se odprostím od závisti, že vyděláte víc, a řeknu si, že vydělám milion, který bych normálně nevydělal. S panem Sittou nám to přišlo logické. Bohužel pan Sitta mladší chtěl asi peníze inkasovat sám. 
 
Lidovky.cz: Podle pana Sitty jste se ještě před uzavřením kontraktu sešli s člověkem od Ivo Rittiga. Proč?
To vůbec nevím, nic takového se nestalo.
 
Lidovky.cz: Právě u Rittiga ale podle tvrzení protikorupčního fondu končila ona provize...
Já jsem měl smluvní vztah s panem doktorem Kmetěm, trvám pořád na tom, že provize byla správná a já bych to udělal znova. Obchod byl pro nás z pohledu referencí naprosto stěžejní. Co s vydělanými prostředky pan Kmeť udělal, to já nemohu ovlivnit. Zapojování pana Rittiga do kauzy mi ale přijde nefér, nemá s ní nic společného, je to účelové. 
 
Lidovky.cz: Finanční toky mezi Rittigem a Cokeville Assets ale existovaly...
Peníze od Neographu začaly chodit na jaře 2008, nicméně poradenská smlouva z Rittig - Cokeville Assets byla z roku 2006. Časově to nemá žádnou souvislost. 

Ivo Rittig

Lidovky.cz: Ale i soud potvrdil, že to není účelová konstrukce, když zamítl Rittigovu žalobu proti spojování s tunelováním dopravního podniku...
Otázka je, co soud posuzoval. Rozhodnutí se ale netýká té věci a pan Rittig se odvolal. 
 
Lidovky.cz: Pan Sitta i protikorupční fond nicméně tvrdí, že právě vy jste umožnil přes Neograph vyvádět z dopravního podniku peníze a mají na to důkazy...
Pan Sitta mladší také ještě v roce 2011 dopravnímu podniku i Neographu tvrdil, že cena jízdenek je optimální. Já se však s velkou chutí na jejich důkazy podívám, byla to transparentní věc a já i můj společník, pan Sitta starší, jsme věděli, do čeho jdeme. Navíc, ta zakázka nebyla jenom o jízdenkách, byla tam byla celá další řada produktů, které Neograph dodával, a za které neplatil provize zprostředkovateli.
 
Lidovky.cz: Jakých?
Kazety do označovačů, kupóny, pokutové bloky.
 
Lidovky.cz: Kolik jste tedy na zakázce vydělali?
Nejde to do koruny specifikovat, určitě to pro nás byl dobrý obchod, který přinesl každý rok několik milionů. 
 
Lidovky.cz: Proč by ale Sitta mladší bezdůvodně lhaním o tunelování ničil rodinný podnik?
To mi do hlavy taky moc nejde. Žádná rodinná firma ale nebyla. Pan doktor Sitta v roce 1997 založil Neograph a pronajal si majetel Severočeských papíren. Kde je nějaká rodinná kontinuita? Navíc jsem v roce 2010 zjistil, že oba Sittové si za mými zády zakládali firmy, kterými vyváděli peníze na svoje účty. 
 
Lidovky.cz: Jak? Máte na to důkazy?
Sitta mladší fiktivními fakturami vyváděl provize vysoko nad 10 procent. Sitta starší si zase vedle založil firmu Nanograph s identickým předmětem podnikání. Ukradl databázi klientů, výrobní postupy, bral si od nás zaměstnance, suroviny, náhradní díly. To je nekalá soutěž a on chtěl firmu Neograph zničit. Podal jsem kvůli tomu trestní oznámení. 
 
Lidovky.cz: Nejsou ale jen způsobem, jak Sittu mladšího znevěrohodnit jako hlavního svědka v kauze 17 haléřů?
Ty věci jsou naprosto průkazné, jde o účetní doklady, smlouvy, auditované převody peněz. Ti lidé jsou na podkladě mého trestného oznámení stíháni a věřím, že věc bude brzy ukončena a společnosti jako poškozené bude přiznána náhrada škody.
 
Lidovky.cz: Vy jste s panem Rittigem dlouholetí přátelé, obchodujete spolu?
Známe se od konce 90. let a stýkáme se i soukromě. Žádný obchod jsem s ním nikdy nedělal. Navíc s panem Rittigem se zná i pan Sitta starší.
 
Lidovky.cz: O zakázce na jízdenky jste se někdy bavili?
Bavili v tom smyslu, že jsem se pochlubil, že se nám podařilo zakázku získat. Ale jinak nebyl důvod. 

Lidovky.cz: Objevují se ale informace, že architektem celé zakázky je on...
To je blbost, on neví o cenině vůbec nic. 

Lidovky.cz: To ani nemusí, ne?
Absolutně to vylučuji. Jde pouze o účelové tvrzení, které dává celému příběhu atraktivitu.

17 haléřová kauza

  • V kauze kolem pražského dopravního podniku a papírny Neograph ze Štětí policie v říjnu 2013 obvinila celkem pět lidí. Kromě Janků, bývalého ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka, bývalého ekonomického náměstka Iva Štiku nebo Petera Kmetě, který vede firmu Cokeville Assets se sídlem v Karibiku.
  • Právě ta inkasovala 17 haléřů z každé jízdenky, což je více než samotný Neograph (dopravní podnik platil 38 haléřů za jízdenku). Nadační fond proti korupci ve věci podal trestní oznámení, Neograph totiž byl pouze nastrčenou firmou, přes níž z dopravního podniku odcházely miliony přes Karibik až k Rittigovi. Podle fondu v letech 2007 a 2008 vyplatila firma Cokeville Assets Rittigovi provize ve výši 73 milionů korun.
  • Sitta mladší tvrdí, že právě Janků je v papírně Rittigem nastrčeným akcionářem. Kvůli údajnému tunelování dopravního podniku kontaktoval v roce 2009 policii a podle svého tvrzení jí o tom předal důkazy. Janků se ale brání, že Sitta šel na policii až poté, co se ho neúspěšně pokusil vydírat.
  • Obvinění se ale nevyhnul ani Sitta mladší s otcem. Janků na ně podal trestní oznámení kvůli tunelování firmy Neograph pomocí fiktivních faktur.
  • Janků se podle svých slov do papírny dostal díky známosti se Sittou starším. "V roce 2003 se společnost dostala do komplikované majetko-právní a finanční situace a já jsem jim půjčil. Když se situace vyřešila, dohodli jsme se, že se stanu 50procentním akcionářem," vzpomíná. 
  • Komunikaci s médii se Janků dosud téměř úplně vyhýbal, rozhovor probíhal v sídle právní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta&Partners)  za přítomnosti jeho advokátky
Autor: