Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie se blíží k Rittigovi. Rozdala obvinění za předražené jízdenky

Martin Dvořák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Dvořák | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Policie rozšířila obvinění kvůli předraženým jízdenkám. Znova je stíhaný i exředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák a další čtyři lidé. Vyšetřovatelům pomohl i nedávný rozsudek v civilním sporu mezi lobbistou Ivo Rittigem a protikorupčním fondem.

Policisté se tentokrát podle všech indicií přibližují k mocnému muži, který stojí za kulisami dnes už chronicky známého příběhu. Jen, co firma Neograph uzavřela kontrakt s pražským dopravním podnikem na tisk jízdenek, musela uzavřít zprostředkovatelskou smlouvu se společností Cokeville Assets z Britských Panenských ostrovů. Z každé jízdenky pak do Karibiku posílala 17 haléřů. A na pochybnou karibskou schránku byl s největší pravděpodobností navázán lobbista Ivo Rittig.

Z Prahy do Karibiku

Na seznamu čerstvě obviněných tak vedle exředitele Martina Dvořáka figuruje podle všeho i jméno Rittigova spolupracovníka Petera Kmetě, jenž zastupoval právě Cokeville. 

"Jeden obviněný je důvodně podezřelý z trestných činů pletichy při veřejné soutěži a porušování povinnosti při správě cizího majetku, tři obvinění jsou důvodně podezřelí z trestných činů pletichy při veřejné soutěži ve formě pomoci a porušování povinnosti při správě cizího majetku ve formě pomoci a dva z obviněných jsou důvodně podezřelí z přečinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky," vypočítal Adam Borgula, žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

"Jsou obviněni zástupci dopravního podniku jako zadavatelé veřejných zakázek, ale nebudu upřesňovat, kolik jich bylo," nechtěl být Borgula konkrétní, nicméně potvrdil, že míří na předražené jízdenky: "Věcně skutky souvisí s výběrem dodavatele tisku jízdních dokladů a s realizací projektu takzvané elektronické jízdenky."

Jak pomohl rozsudek?

Podle informací serveru Lidovky.cz policii pomohl vyšetřovatelům nejnověji i rozsudek Městského soudu v Praze, u něhož se lobbista Ivo Rittig soudil s Nadačním fondem proti korupci, který tvrdil, že právě lobbista byl pravděpodobně tím, kdo inkasoval 17 haléřů za každou jízdenku, což ročně vydalo bezmála sedm milionů korun. 

Externí obrázek

Ivo Rittig přichází na výslech v kauze Nagyová.

Se stížností, že fond zasáhl do jeho základního práva na zachování lidské důstojnosti, cti a dobré pověsti, však Rittig neuspěl. Soud dal zapravdu protikorupčníkům. Podle něj předložili dostatek materiálů, kterými svá tvrzení objasnili. U soudu vypovídal jako svědek i Peter Kmeť z Cokeville. "Soud nemohl uvěřit tvrzení svědků Janků a Kmetě, že provizi představující téměř poloviční hodnotu celé zakázky (sic!), obdržel Kměť, přesněji tedy společnost Cokeville, jen za to, že tuto zakázku 'vymyslel', tedy že ho 'jednou napadlo'," konstatoval soud (Více čtěte ZDE), který označil "příběh předestíraný Rittigem a jeho svědky jako mírně řečeno neuvěřitelný".

A obvinění si převzal i Jan Janků, který působil ve firmě Neograph, podepsal zprostředkovatelskou smlouvu a u soudu hájil verzi Iva Rittiga. Čtvrtým stíhaným je exmanažer dopravního podniku Ivo Štika. "Podle mého názoru je postup policie velice nestandardní. Kriminalisté měli k dispozici mnohastránkový materiál, který obsahoval i čtyři znalecké posudky, jež říkají, že dopravní podnik jinak postupovat nemohl," řekl serveru iDnes.cz.

Server Lidovky.cz se pokoušel získat vyjádření Martina Dvořáka. Ten však svůj mobilní telefon nezvedal a nereagoval ani na sms zprávy. Bývalý šéf dopravního podniku přitom již delší dobu čelí obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku a z pletich při veřejné soutěži v souvislosti s výběrovým řízením pražského dopravního podniku na prodej jízdenek ve vestibulech metra. Podle kriminalistů byla údajně předražená zakázka zmanipulována ve prospěch firmy Cross Point. Mezi stíhanými v této části kauzy je i bývalý radní pro dopravu Radovan Šteiner, exředitel úseku služeb dopravního podniku Tomáš Petana a jednatel firmy Cross Point Pavel Švarc.

Rozsudek Rittig vs. Nadační fond proti korupci si můžete projít ZDE:

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...