Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Česko

Další oslabení epidemie. V úterý přibylo 475 případů covidu, o 183 méně než před týdnem

ilustrační snímek foto: ČTK

Aktualizováno
Praha - V úterý přibylo v Česku 475 potvrzených případů koronaviru, o 183 méně než před týdnem. Je to nejnižší úterní nárůst od konce loňského srpna. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V uplynulých sedmi dnech bylo v Česku 26 nových případů nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel. Po úterní ranní aktualizaci dat tak hodnota incidenčního čísla klesla ve srovnání s pondělím o dva.
  7:57aktualizováno  9:27

Od začátku epidemie loni v březnu se v zemi covidem-19 prokazatelně nakazilo 1,662 256 lidí. Více než 1,621 milionu z nich se z nemoci vyléčilo. S covidem zemřelo 30 126 lidí. Denní počty obětí se snižují. V květnu umíralo v průměru více než 20 lidí denně, v posledních dnech už bylo obětí méně než deset. Na pondělí připadají dva zemřelí, při dalších aktualizacích se ale tento údaj může zvýšit.

V nemocnicích je nyní s koronavirem 468 lidí. Méně než 500 covidových pacientů bylo v zemi naposledy loni v polovině září. V těžkém stavu je 80 nakažených.

Národní očkovací centrum proti covid 19.
Národní očkovací centrum proti covid 19.

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, mírně kleslo na 0,78. Pod zlomovou hodnotou 1,0 se drží od poloviny dubna. Pokud je hodnota reprodukčního čísla nižší než jedna, šíření nákazy zpomaluje.

Laboratoře v úterý provedly přibližně 164 tisíc testů, což je zhruba o 82 tisíc testů méně než před týdnem. Údaje o testování se ale do statistik dostávají se zpožděním, takže konečný výsledek může být odlišný.

U tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivně testovaných oproti předchozímu úterý stoupl z 1,05 na 1,14 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, byl nárůst z 2,09 na 2,28 procenta. U preventivních testů se podíl pozitivních výsledků pohybuje dlouhodobě pod 0,1 procenta.

Mezi kraji je momentálně nejpříznivější situace v Karlovarském kraji, kde na 100.000 obyvatel připadá 5,5 případu za poslední týden. Nejvyšší je incidenční číslo nadále ve Zlínském kraji, na 100 tisíc obyvatel tam v uplynulých sedmi dnech připadá necelých 42 nakažených.

Od konce prosince se v Česku proti novému typu koronaviru očkuje. Úterní údaje o vakcinaci ale zatím nejsou k dispozici, ministerstvo je zveřejní později během dne. „Důvodem jsou výpadky v rámci IT infrastruktury a s tím spojená nutnost dodatečného zpracování dat, které probíhá od ranních hodin,“ uvedlo ministerstvo. 

Autor: