Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dánové chtějí v Praze exhumovat Tychona Brahe

Česko

  18:54
PRAHA - Dánové chtějí v Praze exhumovat astronoma Tychona Brahe, který působil na dvoře císaře Rudolfa II. Habsburského. Stále jim nedá spát záhada, jak a proč zemřel před 408 lety jejich slavný vědec a astronom, současník matematika Johannesa Keplera. Mají totiž oprávněné podezření, že byl zavražděn a ještě navíc na příkaz dánského krále Kristiána IV. Se zprávou přišel server Aktuálně.cz.

Týnský chrám na Staroměstském náměstí. foto: Lidové noviny

Tým dánských vědců se chce vydat do Prahy a exhumovat ostatky astronoma, které spočívají v Týnském chrámu. Historik Peter Christensen dánskou veřejnost nedávno šokoval objevem deníku údajného Brahova vraha. Měl jím být švédský šlechtic Erik Brahe, vzdálený příbuzný vědce.

Nejpřekvapivější částí jeho teorie je ale tvrzení, že vraždu si objednal sám dánský král Kristián IV. To může vrhnout stín na dějiny království, protože Kristián IV. je považován za osvíceného panovníka a víceméně kladnou postavu dánských dějin.

Výpravu, jejímž úkolem je odebrat vzorek kosti z ostatků Tychona Brahe, má vést archeolog Jens Vellev, který je rovněž zastáncem teorie o vraždě.

Farnost u kostela Matky Boží před Týnem na Starém Městě v Praze potvrdila Aktuálně.cz, že žádost o otevření hrobky z Dánska skutečně dorazila.

"Celá věc je ve stádiu posuzování. Pokud vím, zatím nebylo rozhodnuto.

Konečné slovo má kardinál Miloslav Vlk," řekl serveru pastorační asistent v Týnském chrámu Štěpán Filipec. Vyjádřit se prý také musejí památkáři. Od dob císaře Josefa II. se v kostelích nepohřbívá a žádost o otevření tak starého hrobu je mimořádná, dodal.

Dosud se přepokládalo, že se Brahe neúmyslně otrávil sám při alchymistických pokusech nebo že mu selhaly ledviny. Podle pověsti mu praskl močový měchýř, protože mu bylo trapné vzdálit se ze společnosti císaře na toaletu. Podle posledního zkoumání ale mohlo být vše jinak a slavný astronom se mohl stát obětí nájemné vraždy na pokyn z nejvyšších míst.

Pražské Národní muzeum v devadesátých letech zapůjčilo do Dánska část knírů Tychona Brahe. Na univerzitě v Lundu zjistili, že obsahuje stokrát větší množství rtuti, než je normální. Historik Christensen nyní tvrdí, že v deníku má po ruce jasný důkaz. Knihu vázanou v kůži a psanou v latině nalezl v Královské knihovně ve Stockholmu. Obsahuje prý informace o přípravě na vražednou "misi", včetně schůzek v Kodani.

Vrah prý přijel do Prahy v dubnu roku 1601 a seznámil se s vědcem.

Smrtelnou dávku chloridu rtuťnatého mu měl podat podle deníku 23.října, když se předtím pokusil jej otrávit neúspěšně poprvé 13.října. Čtyřiapadesátiletý Brahe zemřel 24.října 1601.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...