Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na trhaviny pro Ukrajinu přispěli Češi téměř komplet, sbírka na vrtulník vázne

Čestmír, nová zbraň, na kterou se budou lidé skládat ve veřejné sbírce pro Ukrajinu. foto: zbraneproukrajinu.cz

Nadační fond pro Ukrajinu známý jako Dárek pro Putina od jara 2022 vybírá prostředky pro obranu proti ruské agresi. Téměř 300 tisíc dárců přispělo 827 miliony korun na nákup prostředků protivzdušné obrany, dronů a tak podobně. Nejnovější sbírka na patnáct tun plastické trhaviny je téměř vybraná. Naopak sbírka na vrtulník BlackHawk Čestmír není ani po půl roce v polovině. Stroj ovšem také stojí mnohonásobně víc.
  10:32

Iniciativa Dárek pro Putina symbolicky 17. listopadu loňského roku, tedy v Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva, představila další projekt na pomoc Ukrajině. Legendární vrtulník UH-60 Black Hawk se ukázal v Praze. Spoluautor projektu Martin Ondráček uvedl, že je třeba vybrat 105 milionů korun.

Za první hodinu a půl po spuštění sbírky se podařilo vybrat přes tři miliony korun. Začátek byl velmi slibný. Sbírka ovšem není po půl roce ani v polovině, aktuálně je vybráno necelých 43 milionů korun. Organizátoři v čele s Martinem Ondráčkem přitom uvádí, že částka je to obvyklá a navíc, vrtulník stejného typu na Ukrajině již létá.

Legendární vrtulník UH-60 Black Hawk Čestmír. Spoluautor projektu Dárek pro Putina Martin Ondráček. (17. listopadu 2023)

„Cenu lehce přes 100 milionů korun jsme konzultovali s experty a také s ukrajinskou stranou. Stroj pochází z osmdesátých let a prošel inspekcí ukrajinských leteckých expertů. Je v pořádku, a pokud se na něj složíme, bude jej ke svým operacím využívat ukrajinská vojenská rozvědka, která jej chce nasazovat na speciální akce a používat pro výcvik pilotů. Je důležité vědět, že tato organizace již minimálně jeden tento stroj vlastní a využívá,“ uvádí.

Čestmír je největší sbírkou, kterou tato organizace pořádá. Dříve se podařilo vybrat desítky milionů korun na drony, miliony na lékárničky pro vojáky v poli, ale i záchranáře, či třeba protitankové střely. Na ty se veřejnost složila a přispěla přes 23 milionů korun.

Přes sto milionů korun přidala veřejnost na systém protivzdušné obrany Viktor, téměř 70 milionů na tankovou munici. Zdá se, že jeden vrtulník je pro veřejnost velkým soustem, navíc je možné, že ochota Čechů přispívat se úměrně snižuje s dobou trvání válečné agrese.

Deset tun plastické trhaviny

Nejnovější sbírkou je „OPERACE DRÖNBUMM,“ která si klade za cíl vybrat patnáct milionů korun na nákup deseti tun plastické trhaviny pro ukrajinskou armádu.

„Uzavřeli jsme dohodu s velvyslanectvím Ukrajiny a předním českým výrobcem na dodání deseti tun. Jsme velmi rádi, že výrobce kvůli tomu dokonce navýšil výrobu a v příštích několika měsících tak bude materiál ukrajinské armádě postupně dodáván. Přesné plány, jak s ním Ukrajinci naloží, zvěřejňovat nemůžeme. Můžeme ale říct, že takovéto množství by bohatě stačilo třeba na vyzbrojení 10 000 FPV dronů a ještě by zbylo dost na další zajímavé využití,“ uvádí autoři sbírky.

Teprve nedávno spuštěná sbírka veřejnost zaujala a zbývá zhruba 700 tisíc korun z patnácti milionů. Dá se tedy říct, že byla velmi rychlá a úspěšná. Lidé mohou stále přispívat i na drony, či zmíněný vrtulník. Další aktivní kampaní, kterou chtějí autoři podpořit Ukrajinu je projekt Archa 2 za dvanáct milionů korun.

Na kamion, který bude vybaven technickým vybavením na skenování tištěných a psaných dokumentů, knih a dalších archiválií po měsících zatím přispělo jen 369 dárců necelým milionem korun.

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...