Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

David Rath překvapivě nastoupil do věznice v Teplicích, byl odsouzen na sedm let

David Rath. foto:  Dan Materna, MAFRA

Bývalý hejtman za ČSSD David Rath, který měl termín pro nástup k výkonu trestu do pondělní 18. hodiny, znovu překvapil. Nedostavil se do věznice v pražské Ruzyni, kde na něj celý den čekali novináři, nýbrž do Teplic. Rath totiž využil svého práva vybrat si jednu z 12 vstupních věznic. Tou je i ta v severočeském městě. Serveru Lidovky.cz to potvrdil důvěryhodný zdroj.
  17:58

Rath byl odsouzen k sedmi letům vězení za korupci při zadávání tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku.

Výzvu k nástupu do vězení doručili policisté Rathovi minulé úterý. Někdejší významný politik ČSSD způsob doručení kritizoval, nesouhlasil ani s pětidenní lhůtou pro nástup. Krajský soud v Praze ale postup označil za standardní. Rath odmítá zaplatit uložený desetimilionový peněžitý trest, což mu může pobyt za mřížemi prodloužit o 2,5 roku.

VIDEO: ‚Zařizoval jsem běžné věci, byl jsem i u zubaře.‘ Rath mluvil před novináři o nástupu do věznice

Podle mluvčí Vězeňské služby Petry Kučerové mohou odsouzení nastoupit do kterékoli z 12 nástupních věznic v Česku. „Důležité je dodržet dobu nástupu,“ vysvětlila Kučerová. Z nástupní věznice se pak možná přesune jinam.

Teplická věznice slouží i jako vazební věznice, což podle informací na webových stránkách Vězeňské služby ČR znamená, že je také věznicí pro nástup do výkonu trestu. Má kapacitu 81 míst pro vězně a dalších 80 pro vazebně stíhané. Do této věznice byl z Pankráce přesunut soudce Ondřej Havlín, kterého soud poslal do vězení za korupci a ovlivňování případů. Tamtéž si trest odpykával i bývalý senátor ODS Alexandr Novák odsouzený za přijetí úplatku.

Policie Ratha zadržela v květnu 2012 se sedmimilionovým úplatkem, který si nesl v krabici od vína. Pravomocný rozsudek vynesl letos v červnu pražský vrchní soud. Exhejtmanovi snížil původně uložený trest 8,5 roku vězení a zprostil ho obžaloby ze čtyř dalších žalovaných skutků. Vedle peněžitého trestu mu uložil sedmiletý zákaz působení ve výkonných funkcích v samosprávě.

Rath, který dosud provozoval lékařskou praxi ve středočeské Hostivici, nevyloučil, že bude ve věznici pracovat jako lékař. Kdy hodlá zažádat o podmínečné propuštění, dnes neřekl.

Soudní proces podle Ratha ovlivňovali ministři spravedlnosti i prezident Miloš Zeman. Rathův advokát Roman Jelínek po verdiktu avizoval, že se dovolá k Nejvyššímu soudu. S dovoláním se na Nejvyšší soud obrátila Rathova manželka Eva. I vrchní státní zastupitelství v minulosti uvedlo, že podá podnět pro dovolání k nejvyššímu státnímu zástupci.

V kauze bylo obžalováno dalších deset lidí. Bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou a jejího manžela Petra poslal soud na šest let do vězení za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad a budovy gymnázia v Hostivici. Podle informací ČTK zatím manželé za mřížemi nejsou. Každý z nich má zaplatit 15 milionů korun. Podle rozsudku žádali úplatky 26 milionů, přijali téměř 17 milionů korun a sedm milionů dali Rathovi.

Rath a Kottovi figurují i ve druhé části korupční kauzy, kterou začal soud projednávat letos v lednu. Podle obžaloby si domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice. Obžalovaní jsou i další podnikatelé, manažeři a několik firem.

Autoři: ,