Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Déšť opět zvedl hladiny řek. Na severu pokračovala evakuace

Česko

  8:17aktualizováno  17:08
HRADEC KRÁLOVÉ/LIBEREC - Severní, střední a východní Čechy dnes už druhý den sužovaly déšť a vysoké hladiny řek, které se místy vylily z koryt a přinutily obyvatele opustit domovy. Téměř 30 lidí bylo v pondělí evakuováno ve Višňové na Frýdlantsku, někteří občané Vísky a Předlánců se ani dnes odpoledne nemohli vrátit domů.

Silný noční déšť svedl hladiny řek, stupeň ohrožení je na Cidlině v Královéhradeckém kraji. foto: ČTK

Stav ohrožení byl ve Frýdlantu na Liberecku, který záplava odřízla od světa už počátkem srpna. Stále stoupala hladina Labe na Ústecku, Ploučnice v Benešově nad Ploučnicí má kulminovat kolem půlnoci. Situace ale podle hydrologů zatím není tak vážná jako při povodních počátkem srpna.

DÁLE ČTĚTE:

Třetí stupeň povodňové aktivity - ohrožení platil i dnes odpoledne na severu Čech na Řasnici ve Frýdlantu a na Ploučnici v České Lípě a Stráži pod Ralskem. Ve středních Čechách to bylo na Mrlině ve Vestci na Nymbursku a Jizeře v Bakově a na Královéhradecku na Cidlině v Jičíně a na Labi v Brodu.

Odpoledne pomalu stoupala hladina Labe v Ústeckém kraji, pracovníci jeho povodí očekávají, že v noci vody ještě přibude, protože v Děčíně přiteče do Labe voda z Ploučnice. Tato řeka dosáhla v České Lípě třetího stupně už dnes, v Benešově nad Ploučnicí se k němu má přiblížit kolem půlnoci. Většina krátkých toků a horních toků řek v Ústeckém kraji již ale kulminovala a voda klesala.

Na druhých stupních - pohotovosti se i dnes odpoledne držely kromě Ploučnice také hladiny Bíliny v Trmicích na Teplicku a Mandavy ve Varnsdorfu, která v noci na úterý vystoupala na třetí stupeň, ale ve středu ráno opět klesla.

V Libereckém kraji dnes stále pršelo, vody v řekách konkrétně na Frýdlantsku neubývalo, naopak přibývalo zaplavených silnic a sklepů domů.

Vody v regionu nicméně zatím bylo méně než při srpnové povodni, která jen v Libereckém kraji způsobila škody zhruba osm miliard korun a vyžádala si pět obětí. Odborníci ale varují, že nynější prognóza není dobrá - v Jizerských horách stále prší.

Kvůli vodě bylo dnes v Libereckém a Ústeckém kraji několik silnic neprůjezdných. Na Liberecku a Českolipsku jich bylo osm, hlavní silnici u Dolánek mezi Turnovem a Malou Skálou zúžil silnici sesuv půdy. Na Ústecku byly uzavřeny silnice mimo jiné na Děčínsku. Sesuv půdy zablokoval silnici u obce Libochovany na Litoměřicku. Na Teplicku je uzavřen průjezd pod železničním viaduktem u Rtyně nad Bílinou a silnice u obce Modlany.

Třetí stupeň vyhlásili dnes ve 04:00 také ve středočeském Vestci na Nymbursku, kde říčka Mrlina stoupla přes kritických 240 centimetrů. Její koryto je téměř plné, zatím se však z břehů nevylila. Místní hodnotí další vývoj optimisticky. Přesto dnes začali ve Vestci preventivně s přípravou pytlů s pískem, obyvatele však evakuovat nemuseli.

Dnes dopoledne byl ve středních Čechách vyhlášen třetí stupeň také na Jizeře v Bakově. První stupeň - bdělost - je na Cidlině v Sánech a na Labi v Brandýse nad Labem. Také v tomto regionu bylo uzavřeno několik silnic. Na rychlostí komunikaci R10, na 65. kilometru ve směru na Prahu a na 44. kilometru ve směru na Turnov, tam provoz omezily velké kaluže.

Vytrvalý déšť rozvodnil v uplynulých dnech řeku Labe v okolí Jaroměře na Náchodsku, kde je vyhlášen třetí stupeň povodňového nebezpečí.

V Královéhradeckém kraji byl po nočních deštích po celý den třetí stupeň na Cidlině v Jičíně a na Labi v Brodu. Na dalších místech na Cidlině, Labi a také Úpě, Metuji a Dědině platily nižší stupně. Podle pracovníků Povodí Labe by měly stoupat vodní stavy v nižších úsecích toků tak, jak v nich bude postupovat povodňová vlna. Hasiči čerpali vodu hlavně ze zatopených sklepů.

Podstatně klidnější byla situace na jižní Moravě, kde dnes platil první stupeň na třech místech: na Rokytné v Moravském Krumlově, na Jevišovce v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku a na řece Jihlava v Přibicích v okrese Brno-venkov.

Množství srážek

Během posledních 24 hodin spadlo nejvíc srážek v osadě Rudolfově u Liberce (80 milimetrů) a Fojtce (75 milimetrů) a Mlýnici (70 milimetrů) na Liberecku. V Ústeckém kraji nejvíce napršelo ve Chřibské (43 milimetrů.

Autoři: ,