Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rozvodněné řeky se uklidňují. Stav ohrožení platí na čtyřech místech

Česko

  10:59aktualizováno  11:46
PRAHA - Situace na rozvodněných řekách v severních, středních a východních Čechách se pomalu uklidňuje. Na většině území už přestalo pršet, vzestupy hladin nyní vodohospodáři zaznamenávají jen na dolních tocích některých řek. Nejvyšší povodňový stupeň dopoledne platil na Ploučnici, Mrlině, Dědině a na Cidlině.

Rozvodněné řeky potrápily nejvíce Liberecký kraj, teš už se toky vracejé do svých koryt. foto: ČTK

Do svých domovů se mohlo už vrátito i 30 lidí, kteří byli před vodou

Voda z oblastí zasažených povodní zvýší hladiny větších řek

Hladiny některých řek ve Středočeském, Královéhradeckém a Ústeckém kraji budou v následujících hodinách stoupat a mohou dosáhnout třetího stupně povodňové aktivity. Růst budou hlavně větší toky, do kterých přitéká voda z povodní zasažených oblastí. Povodňová pohotovost ze stejného důvodu platí i pro Liberecký kraj.

evakuování z osad Víska a Předlánce u Višňové v Libereckém kraji. Po ústupu vody mohly být opět otevřeny i některé silnice.

V Libereckém kraji je stav ohrožení pouze na Ploučnici v České Lípě a druhý stupeň je na Nise v Hrádku nad Nisou. Ostatní hladiny rozvodněných řek klesly na nejnižší stupeň. Ačkoli se řeky vracejí do svých koryt, na mnohých místech zůstávají laguny plné vody, které bude třeba odčerpat.

Řidiči pak musejí počítat i s omezením kvůli velké vodě na hlavní silnici I/10 z Turnova.

V Libereckém kraji byly následky povodní nejhorší, voda nyní už ustupuje.

Třetího povodňového stupně dosáhla ráno rovněž Ploučnice v Benešově nad Ploučnicí na Děčínsku. Srážkové úhrny v Ústeckém kraji byly za posledních 24 hodin ale minimální, Povodí Ohře proto dramatické zvýšení hladin řek nečeká, mírně podle něj stoupne jen dolní tok Ploučnice.

Druhý stupeň povodňové aktivity platí v kraji na Bílině v Trmicích na Teplicku. První stupeň je na klesající Mandavě ve Varnsdorfu a na Labi v Ústí nad Labem.

Silnice, které v kraji zaplavila voda, jsou většinou ještě neprůjezdné.

Provoz na některých z nich bude obnoven až během dne, konkrétně na silnici mezi Starým Šachovem a Žandovem na Děčínsku a mezi Povrly a Českým Bukovem na Ústecku. Silnicí podél Labe z Děčína do Dolního Žlebu neprojedou řidiči až do čtvrtečního rána. Ve čtvrtek odpoledne chtějí policisté otevřít na Teplicku i silnici u Modlan a ve Rtyni nad Bílinou.

Dolní toky některých řek stoupají i v Královéhradeckém kraji. Ohrožení platí jen na Dědině v Mitrově a na Cidlině v Novém Bydžově, na ostatních tocích jsou jen nižší nebo žádné stupně. Navíc by hladiny podle vodohospodářů měly dál klesat. Ve Středočeském kraji je stav ohrožení stále na Mrlině, přičemž nejhorší situace je ve Vestci na Nymbursku. Hladina řeky tam dnes po půlnoci přesáhla tři metry. Kolem tří desítek lidí proto celou noc zvyšovalo hráz v obci a ucpávalo místa, kde prosakovala voda. Naopak na Jizeře se už situace uklidňuje a povodňová komise v Mladé Boleslavi tam odvolala třetí stupeň.

Na řece ovšem nadále platí stav pohotovosti.

V Mladé Boleslavi už ráno skončila i uzavírka Nádražní ulice a částečně je průjezdná i silnice v Podlázkách.

Autoři: ,

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...