Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Povodí Ohře se brání petici, za následky povodně prý nemohou

Česko

  7:58
ÚSTÍ NAD LABEM - Povodí Ohře se chce soudit s autory petice, která mu připisuje vinu za následky srpnových povodní. Státní podnik podle nich dlouhodobě zanedbával údržbu koryt, což zesílilo ničivou sílu vody.

Blesková povodeň 2010 foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Archy s několika stovkami podpisů předali organizátoři na konci srpna ministru práce a sociálních věcí Jaromíru Drábkovi (TOP 09). Ředitel společnosti Jiří Nedoma vyzval dopisem autory petice, aby jí stáhli a veřejně se omluvili. Jinak se prý může státní podnik soudit.

"Dle našeho přesvědčení (petice) neoprávněně kritizuje činnost podniku. Vedení firmy zvažuje konat právní kroky proti tvůrcům petice za poškozování dobrého jména Povodí Ohře. Naši práci nyní velice ztěžuje fakt, že tento vykonstruovaný obsah petice vznikl. V této situaci je velice obtížné přesvědčovat veřejnost o skutečnosti, že údržba na vodních tocích ve správě Povodí Ohře byla a je prováděna pravidelně a zodpovědně a že povodňové škody nemohlo Povodí Ohře ovlivnit," uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Za petici se postavilo i osm starostů
Nedoma podle Svejkovského poslal organizátorům dopis a vyzval je, aby petici stáhli a veřejně se omluvili. Za petici se už dříve postavil starosta Markvartic na Děčínsku Petr Hodboď a údajně i dalších sedm starostů. Signatáři zároveň žádali vládu, aby přezkoumala hospodaření Povodí Ohře.

Hrozba ze strany státní firmy organizátory překvapila. "Zatím se k tomu nechci vyjadřovat. Jak s tím naložíme, to budeme vědět v pátek, až se sejdeme," řekl jeden z iniciátorů petice Michael Mohr. "Zkouším si představit, jak to odvolají lidé, kteří petici podepsali,"
dodal. Signatářů je podle něj několik set.

Petice vytýká Povodí Ohře, že zanedbala údržbu koryt. Podle signatářů zastihla povodeň řeky nepřipravené a zanesené. "Několikrát jsme společně se starostou Hodboďem žádali povodí, dokonce i osobně na generálním ředitelství, aby toky potoků a říček upravili, vždycky jsme byli ujišťovaní, že je všechno v pořádku," citoval na konci srpna Mohra Děčínský deník. Před 50 lety byly podle něj dna říček a potoků o půl metru až metr níž, než nejsou jsou nyní.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...