Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Detektivové nabídli peníze za informace proti Rittigovi. Podle inspekce zákon neporušili

Česko

  5:00
PRAHA - Nabídli peníze za informace proti Ivo Rittigovi, zákon ale detektivové protimafiánského útvaru neporušili. K rozhodnutí dospěla policejní inspekce, která okolnosti schůzek detektivů s obžalovanou Janou Šádkovou prověřovala od loňského podzimu. Šádkové advokát Jiří Matzner nevylučuje, že nechá postup Generální inspekce bezpečnostních sborů přezkoumat.

Ivo Rittig u soudu. foto:  Petr Topič, MAFRA

„Šetřením dotazované věci nebyly zjištěny skutečnosti, které by nasvědčovaly spáchání trestného činu příslušníkem bezpečnostního sboru a věc byla uložena,“ řekla serveru Lidovky.cz bez dalších podrobností mluvčí inspekce Radka Sandorová. Případ se takzvaně ukládá, když vyšetřovatelé nezahájí trestní řízení.

Inspekce se opět zajímá o Šlachtův útvar. Kvůli penězům pro obžalovanou v kauze Oleo

Šádková pracovala pro účetní společnost Peskim vedenou advokáty lobbisty Ivo Rittiga a pro policisty tak informace od ní mohly být velmi cenné. Detektivové se s ní sešli celkem třikrát - nejdříve jí nabízeli možnost stát se informátorem, za což byli ochotni zaplatit, později pak status spolupracující obviněné, díky čemuž by Šádková mohla počítat s případným výrazně nižším trestem. Šádková pokaždé odmítla.

I když o nabídce mluvila Šádkovu už při výslechu, poprvé se informace o nabízených penězích objevila veřejně až u soudu, kde čelí společně s Rittigem, jeho advokáty či se zakladateli petrochemické společnosti Oleo Chemical obžalobě kvůli daňovým únikům. Podle státního zástupce Adama Borguly z firmy získávali peníze a 20 milionů z celkové sumy složitou cestou na základě smluv na fiktivní poradenství doputovalo až na Rittigovy účty. Stát tak měla skupina na odvodech připravit skoro o čtyři miliony korun.

Kauza Oleo u soudu. Advokátka Karolína Babáková (vlevo) a účetní Jana Šádková.

Poté, co se o penězích Šádková rozpovídala během hlavního líčení, se jejích slov chytli obhájci. Ihned začali namítat, že policie mohla porušit zákon. Soudkyně Kateřina Radková proto uložila žalobci, aby věc prověřil.

Obhájce účetní Matzner ale i nadále mluví o možném trestném činu. „Zdůvodnění inspekce by mě rozhodně zajímalo, protože jak to bylo prezentováno s odstupem doby se nedá vyloučit, že k něčemu takovému došlo. Ale já mám nějaký úhel pohledu, nemůžu znát všechny okolnosti,“ připustil.

Kauza Oleo u soudu: Ivo Rittig.
Kauza Oleo u soudu. Ivo Rittig se radí s obhájcem Vlastimilem Rampulou.

Klíčový je moment, kdy nabídka peněz padla. Pokud to bylo ještě před sdělením obvinění, potom vyšetřovatelé postupovali podle zákona o policii, jenž umožňuje informátorovi za pomoc při rozkrývání zločinu zaplatit. „Pakliže ale již úkony byly vedeny, policie takto nemohla postupovat. Musela se řídit trestním řádem a ten nic takového nezná,“ připomíná Matzner.

Advokát si nyní chce počkat na zdůvodnění rozhodnutí. Po té zváží, zda ho nechá přezkoumat. Státní zástupce Adam Borgula závěr vyšetřování nechtěl komentovat. „K tvrzeným podezřením jsem se vyjádřil v rámci hlavního líčení,“ uvedl jen. U soudu Borgula argumentoval, že kriminalisté jednali podle zákona o policii a peníze tak mohli nabídnout.

Soud bude pokračovat v rozplétání případu v dubnu, většině obžalovaných hrozí až 10 let vězení.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!