11. prosince 2015 15:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Inspekce se opět zajímá o Šlachtův útvar. Kvůli penězům pro obžalovanou v kauze Oleo

Kauza Oleo u soudu: Jana Šádková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kauza Oleo u soudu: Jana Šádková. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Již podruhé v krátké době se policejní inspekce zajímá o protimafiánský útvar Roberta Šlachty. Vyšetřuje okolnosti nabídky peněz pro účetní Janu Šádkovou obžalovanou v kauze Oleo Chemical společně s lobbistou Ivo Rittigem. Již koncem října si přitom inspekce přišla pro detektiva Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Luďka Vokála kvůli únikům informací.

„Generální inspekce se věcí zabývá, to je vše, co v tuto chvíli mohu říci,“ řekla serveru Lidovky.cz bez dalších podrobností mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Radka Sandorová.

Informaci o nabídce peněz za spolupráci Šádková zmínila během výslechu u hlavního líčení v kauze kolem petrochemické společnosti Oleo Chemical. Padla prý při jedné ze schůzek s příslušníkem protimafiánského útvaru. Jejích slov se ihned chytili obhájci namítající, že policie mohla porušit zákon.

Předsedkyně soudního senátu Kateřina Radkovská pak státnímu zástupci Adamu Borgulovi uložila, aby nechal možné porušení zákona prověřit. Jak potvrdil serveru Lidovky.cz, podnětem se již zabývá. „Vyhodnocuji nahrávky z hlavního líčení, které mi předala předsedkyně senátu pro účely dalšího postupu,“ řekl Borgula serveru Lidovky.cz.

Případ Rittiga, jeho advokátů či majitelů petrochemické firmy začal soud řešit v listopadu. Skupina kolem něj podle obžaloby vyvedla ze společnosti zhruba 20 milionů korun za údajně fiktivní poradenství, peníze podle spisu mířily k Rittigovi. Soud se o tom snažil přesvědčit především spolupracující obviněný Jaroslav Kubiska. Ostatní vinu odmítli a obžalobu se snažili z kraje hlavního líčení rozcupovat.

Kauza Oleo u soudu: Jana Šádková.
Kauza Oleo u soudu. Advokátka Karolína Babáková a účetní Jana Šádková.

„To, co je tam o mně napsáno, je absolutní lež. Nemám nic společného s Oleo Chemical. Odmítám, že bych organizoval trestnou činnost nebo že bych někoho řídil. Dělám obchod a poradenství,“ bránil se například Rittig. (ČTĚTE VÍCE)

Inspekce se vedle kauzy o útvar Roberta Šlachty zajímá i kvůli případu Vokála. Detektiv měl podle dostupných informací vynášet citlivé informace přes brněnského podnikatele Albina Arifoviče, jenž s nimi posléze měl obchodovat.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky