Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Děti se nebojí půjček. Lehkomyslné hospodaření odkoukaly od rodičů

Česko

  5:00
Praha - Pořiďte si nový telefon teď, zaplaťte potom. Narazit na vábivý reklamní slogan není v Česku těžké. Dobře si jich v televizi, ale hlavně na internetu všímají i děti. „Od útlého věku vidí, že si člověk může snadno půjčit na cokoliv – od mobilního telefonu přes pračku až na vánoční dárky – a že na takovém chování není nic špatného,“ upozorňuje Nicole Emrová z krizového centra Theia, které se zaměřuje i na finanční gramotnost ve školách.

Začátek školy přináší novou rutinu pro děti i dospělé foto: Shutterstock

Z průzkumu, který tato společnost provedla mezi žáky od devíti do jedenácti let ve školním roce 2018/2019, vyplynulo, že polovina z nich si již někdy peníze půjčila. Většinou od sourozenců nebo spolužáků. Od rodičů přitom dostávají kapesné, zpravidla 100 až 200 korun měsíčně.

Češi hradí své dluhy nejrychleji za šest let, zlepšila se rovněž disciplína při splácení

Zlobit se na nejmladší generaci moc nejde, dospělí pro ni totiž nejsou zrovna zářným příkladem. Podle nejnovějších čísel České bankovní asociace má 60 procent Čechů zkušenost s nákupem na úvěr a z nich 33 procent vykazuje rizikové chování.

Nejčastěji si lidé půjčují na auta či elektroniku a bílé zboží. „Češi již nejsou tak zvyklí šetřit si na konkrétní nákup jako dříve a jsou relativně netrpělivější,“ říká Helena Brychová z bankovní asociace.

Stěžejní se nyní v rámci finančního vzdělávání dětí podle Emrové stává splácení dluhů: „Zodpovědný přístup k financím nespočívá jen v tom, že si nikdy nepůjčíte, ale že umíte s penězi nakládat.“

Potíže někdy přináší i kapesné posílané na účet. Školáci zapomínají, že není bezedný. Zhruba třetina jich má vlastní účet, kartu k němu ale jen pětina. „Rodiče nemají důvěru ve schopnosti potomků nakládat s platební kartou v mladším věku,“ řekl Přemysl Hanzelka z Poštovní spořitelny.

Amálka z Prahy dostala kartu již v jedenácti letech. Každý měsíc jí na účtu „přistály“ dvě stovky. „Dceři jsem vysvětlil, že si musí peníze hlídat. Netušil jsem ale, že si čtyřikrát v jednom měsíci nechá na bankomatu ukázat zůstatek. Každý tento krok nás stál 50 korun,“ vysvětluje možná úskalí dětských účtů Pavel.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!