Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Redutu půl na půl? Brněnští divadelníci se na společném fungování nedohodli

Budova divadla Reduta foto: Jakub Pokorný, MF DNES

Pouhých pět minut trvala středeční schůzka vedení Národního divadla Brno se zástupci Divadla Bolka Polívky. Jejím cílem bylo domluvit společné obývání Reduty, již Národní divadlo využívá pro činohru, baletní soubor i komornější rodinné opery.
  17:47

Od září by se tam kvůli opravám domu na Jakubském náměstí mělo podle rozhodnutí brněnských radních přestěhovat také Bolkovo divadlo.

„Z jednání je zřejmé, že pokud ze strany Národního divadla Brno (NdB) nedojde ke kompromisu, model koexistence v jednom prostoru padá s počtem nutných hracích dnů obou institucí. Divadlo Bolka Polívky (DBP) potřebuje pro reprízování vlastní tvorby a uvádění nových inscenací minimálně polovinu měsíce,“ uvedli v prohlášení principál divadla Bolek Polívka a jeho ředitelka Kateřina Komárková.

Zároveň dodali, že si uvědomují, nakolik je pronájem prostor v Redutě citlivě vnímán laickou i odbornou veřejností.

Podle šéfa Národního divadla Martina Glasera jsou jejich požadavky neslučitelné se současným repertoárem NdB. „Redutu využíváme maximálně, nejen pro činohru, ale i baletní soubor. Kromě hracích dnů potřebujeme čas na přípravu scény a nutnou údržbu, každá premiéra vyžaduje aspoň čtyři dny příprav na jevišti,“ dokládá Glaser, že volné termíny není kde brát.

Jak naznačil už v úterý, pokud se divadla nedohodnou mezi sebou, přeberou iniciativu politici. „Pokud radní řeknou, že máme v Redutě hrát půl na půl a uvolnit patnáct dnů v měsíci, jak požadují, budou na sebe muset politici vzít odpovědnost za plýtvání veřejnými penězi,“ upozorňuje Glaser.

Polívka s Komárkovou označili způsob, jakým vedení NdB celý problém předkládá veřejnosti, za nešťastný. „Odmítáme, že bychom si jakýmkoli způsobem hodlali nelegitimně ‚přivlastnit‘ prostory užívané NdB,“ odmítají kritiku.

Glaser se brání, že pouze pojmenovává aktuální situaci. „A na dotaz k ní jsem odpověděl, co to pro nás bude znamenat,“ podotýká ředitel Národního divadla.

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...