Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do činoherní síně slávy vstoupili Karlík a Hynšt

Česko

BRNO Herec Josef Karlík a režisér Miloš Hynšt jsou prvními osobnostmi, jimž Národní divadlo Brno vyhradilo místo v nově založené činoherní síni slávy. Ocenění dostali za celoživotní zásluhy o brněnskou první scénu.

Novou tradici představilo vedení souboru na pátečním slavnostním předávání diváckých cen za rok 2008. Divácké ceny pro nejlepší herce v hlavních rolích v roce 2008 získali Zdeněk Dvořák a Eva Novotná. Nejlepší inscenací zvolili historické drama Královna Margot v režii Zdeňka Plachého. Ve vedlejších rolích se lidem nejvíce líbili Jan Grygar a Dana Pešková. Lidé za celý rok odevzdali 1579 hlasovacích lístků.

Ouvedení do síně slávy nerozhodovali návštěvníci divadla, ale představitelé činohry. Sedmaosmdesátiletý Hynšt patří k legendárním postavám brněnského Národního divadla. Činohru převzal v roce 1959 jako umělecký šéf a podílel se na jejím slavném období v 60. letech. Karlík brzy oslaví 81. narozeniny. V brněnské činohře strávil více než 40 let a vytvořil nespočet vážných i komických rolí. Dokázal ztělesnit Švejka i krále Leara nebo Kinga v Králi Krysovi.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: