Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vyhozený úředník: Do měsíce podám na Schwarzenberga trestní oznámení

Česko

  12:29
PRAHA - Vyhrál první soud s ministerstvem zahraničí, Jakub Klouzal ale finišuje s přípravami trestních oznámení na vedení ministerstva zahraničí v čele s Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Týkají se předražených zakázek, na něž upozorňoval, nakonec však dostal vyhazov. V rozhovoru se serverem Lidovky.cz Klouzal říká, že ministerstvo je morálně zdecimováno.

Whistleblower Jakub Klouzal foto: Archiv Jakuba Klouzala

Lidovky.cz: Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že výpověď, kterou jste dostal na ministerstvu zahraničí, je neplatná. Čekal jste takový verdikt?
Je to ohromné zadostiučinění. Po pěti letech, co bojuji, se mě poprvé zastal státní aparát. Je to naprosto skvělé.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Jak soud rozhodnutí zdůvodnil?
Že jsem byl vyhozen protiprávně, tedy že ministerstvo nepostupovalo podle zákona a nesplnilo nabídkovou povinnost. Na pozici, kterou mi nabízeli, nemám kvalifikační předpoklady. Čili pokud se ministerstvo neodvolá, jsem stále jeho zaměstnancem  a musíme se nějak domluvit a pracovní poměr ukončit. Měli by mi uhradit ušlou mzdu.

Lidovky.cz: Máte informace, zda se odvolají?
Nemám, ale ministerstvo je tak morálně zdecimováno, že se budou chovat jak malí kluci a budou se odvolávat.

Lidovky.cz: V jaké fázi je příprava trestních oznámení kvůli samotným zakázkám?
Připravuji je co nejpoctivěji, protože půjdou proti panu ministru Schwarzenbergovi, jeho generálnímu sekretáři (Jaroslavu Plíškovi) nebo (bývalému) vrchnímu řediteli sekce zpracování informací (Vítu) Lidinskému. Snažím se udělat co nejvíce práce, aby se s informacemi nedalo manipulovat. Vlastně supluji státní aparát včetně policie, generální inspekce ministerstva a povinností všech vysokých úředníků včetně ministra.

„Ajťák“ vs. Schwarzenberg

Bývalý šéf IT odboru na ministerstvu zahraničí Jakub Klouzal působil v resortu od dubna 2008. Odejít musel v listopadu 2011.

Tvrdí, že se mu vymstilo boj proti nehospodárnosti IT zakázek, na což upozornil. Prý pak čelil šikaně od nadřízených.

Verze ministerstva namítá, že Klouzal byl umanutý svou pravdou a zatrpklý, že nebyl povýšen. Resort dokládá, že Klouzal na konci léta 2011 sám rezignoval na funkci ředitele odboru a odmítal přijmout některou z náhradních pozic.

Lidovky.cz: Kdy budete hotov?
Myslím, že do měsíce.

Lidovky.cz: Kvůli vaší aktivitě vám někdo dokonce vyhrožoval, máte podezření, o koho jde?
Jde o ekonomické kliky napojené na státní úředníky, někteří z nich na ministerstvu dosud pracují. Výhrůžky byly v podstatě impulsem k natočení videí, kde jsem oznámil přípravu trestních oznámení. Když to bylo venku, nechali mě na pokoji.

Lidovky.cz: Čím se dnes živíte?
Pracuji jako specialista na cyber security v bankovním sektoru.

Lidovky.cz: Vrátil byste se ještě někdy do veřejného sektoru?
Upřímně řečeno ne. Protože to je něco tak příšerného, že už mezi těmi lidmi nechci být. Ale připouštím, že když se situace změní a dostanou se tam slušnější lidé a měl bych rozhodovací pravomoc, dovedu si to představit. Ale to je v horizontu spíše desítek let. 

Autor:

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...