Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Kritizoval ministerstvo. Jeho výpověď je neplatná, rozhodl nyní soud

Česko

  9:00
PRAHA - Jakub Klouzal, který v minulosti upozorňoval na problematické veřejné zakázky na ministerstvu zahraničí, uspěl v boji proti vyhazovu. Soud rozhodl, že rozvázání pracovního poměru je neplatné. Rozhodnutí zatím není pravomocné.

Whistleblower Jakub Klouzal upozornil na nekalé praktiky na ministerstvu zahraničních věcí. foto: ČTK

„Pan Klouzal s výpovědí od počátku nesouhlasil,“ uvádí Marie Volmanová, která jej u soudu zastupovala. Protože ministerstvo nemohlo pracovní poměr ukončit, nabídlo Klouzalovi neodpovídající pracovní pozici. Když Klouzal odmítl na nové místo nastoupit, dostal výpověď.

"Stal jsem se pro některé zaměstnance ministerstva nepohodlným a byla snaha se mě zbavit," uvedl Jakub Klouzal.

ČTĚTE TAKÉ

"Je to ohromné zadostiučinění. Po pěti letech, co bojuji, se mě poprvé zastal nějaký státní aparát," řekl Klouzal serveru Lidovky.cz. Rozsudek zatím není pravomocný, pokud se ministerstvo neodvolá, bude mu muset uhradit ušlou mzdu.  

Šikana na ministerstvu

Snaha ušetřit veřejné peníze se prý Klouzalovi vymstila. Poznal prý potom, co znamená šikana na pracovišti.

Část Klouzalova tvrzení loni serveru Lidovky.cz potvrdila i jeho bývalá kolegyně. Z obavy o své místo si ale nepřála zveřejnit jméno. "K takovým situacím opravdu docházelo. Měl domluvenou angličtinu, ale většinou ty hodiny musel rušit - kvůli nečekané poradě odboru či jiné nečekané schůzi," popisovala žena.

Ministerstvo zahraničí po svém mluvčím jen vzkázalo, že už k případu Klouzala vše řeklo. "Já k tomu žádný komentář dát neumím. Co jsme k tomu chtěli sdělit, je na našich webovkách," uvedl dnes už bývalý mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

"Každý zaměstnanec 'miluje' svého šéfa. Každý zaměstnanec se ocitl v nespravedlivé situaci. Každý zaměstnanec má pocit, že si ho šéf zavolal zrovna ve chvíli, kdy něco potřeboval. Myslím, že tady je nějaký komentář zbytečný," dodal Kolář.

Ministerstvo nepodniklo potřebné kroky

O záměrně nadhodnocovaných zakázkách Jakub Klouzal loni informoval ministra zahraničí Schwarzenberga. Ten ale podle něj na jeho námitky nereagoval. Ministerstvo tvrdí, že Schwarzenberg dal podnět ministerské inspekci a nechal vypracovat nezávislou analýzu zakázek externí firmou. Následně odvolal dva odpovědné pracovníky ministerstva, kteří nepostupovali při šetření případů dostatečně rychle a razantně. Trestní oznámení, které ministerstvo podalo, policie odložila.

"Ze své zkušenosti nevím, že by se pan Schwarzenberg aktivně na nekalostech podílel, ale bohužel je tiše toleruje," podotkl na adresu ministra Klouzal.

„Ajťák“ vs. Schwarzenberg

Bývalý šéf IT odboru na ministerstvu zahraničí Jakub Klouzal působil v resortu od dubna 2008. Odejít musel v listopadu 2011.

Tvrdí, že se mu vymstilo boj proti nehospodárnosti IT zakázek, na což upozornil. Prý pak čelil šikaně od nadřízených.

Verze ministerstva namítá, že Klouzal byl umanutý svou pravdou a zatrpklý, že nebyl povýšen. Resort dokládá, že Klouzal na konci léta 2011 sám rezignoval na funkci ředitele odboru a odmítal přijmout některou z náhradních pozic.

Klouzal dostal doporučení, aby dokumenty uložil u advokáta. "Tak jsem také učinil. Jeho podřízení si je měli posléze vyzvednout. Dohoda byla, že mi bude zajištěna anonymita, šetření proběhne systémem padni kam padni a ministerstvo mi poskytne případnou právní podporu. Nic z toho ze strany ministra a jeho lidí nebylo dodrženo," tvrdí Klouzal. Místo toho přišly podle jeho slov výhrůžky, psychický nátlak a nakonec vynucená rezignace.

ČTĚTE TAKÉ

Ministerstvo zahraničí však popřelo, že o zmanipulovaných zakázkách vědělo: "Pokud má pan Klouzal informace o tom, že na ministerstvu zahraničí se dále manipulují veřejné zakázky, žádáme, aby sdělil své informace a zjištění policii," řekl Kolář.

Také informace, že dostal kvůli zveřejnění informací padáka, prý nebyla pravdivá. "Není pravdivé tvrzení, že ministerstvo donutilo pana Klouzala rezignovat, rezignoval sám. Jeho rezignace byla pro všechny překvapením, ale byla vnímána jako gesto zklamání z toho, že nebyl povýšen do funkce vrchního ředitele, jak si zřejmě představoval," podotkl Kolář.

Autoři: , ,